BHSU News & Events

BHSU announces spring 2011 graduates

More than 400 were candidates for Spring 2011 graduation at Black Hills State University.

Graduates are listed in alphabetical order by city. Degrees are indicated by the following: MS, master of science; BA, bachelor of arts; BATS, bachelor of applied technical science; BS, bachelor of science; BSED, bachelor of science in education; AA, associate of arts; AS, associate of science.

Bachelor degree candidates who graduated with honors are noted by the following designations: cum laude (cum), grade point average of 3.5 to 3.699; magna cum laude (magna), gpa of 3.7 to 3.899; and summa cum laude (summa), gpa of 3.9 or higher.

Associate degree candidates who graduated with honors are noted by the following designations: with honor, grade point average of 3.5 to 3.699; with high honor, gpa of 3.7 to 3.899; and with highest honor, gpa of 3.9 or higher.
Andrew Wachs, BS, Biology, Aberdeen
Lindsay Holberg, MS, Curriculum and Instruction, Aladdin, Wyo.
Aaron Hewgley, BS, Business Administration-Human Resource Management, Management, Alliance, Neb.
Timothy Massine, BS, Exercise Science, Alliance, Neb.
Rebecca Wiedmer, BSED, Magna Cum Laude, Elementary Education, Baker, Mont.
Joseph Clint Nicholes, BSED, Elementary Education, Special Education, Bedford, Wyo.
Chad Barker, BS, Mass Communications, Communication Arts, Art, Belle Fourche
Emily Chiller, BA, English, Belle Fourche
Jacob Davis, BS, Human Services, Belle Fourche
Melissa Habeck, BSED, English, Belle Fourche
Melena Hanson, BS, Business Administration-Marketing, Belle Fourche
Ninamosha Hurt, AA, General Studies, Belle Fourche
Samantha Kokesh, BSED, Summa Cum Laude, Elementary Education, Belle Fourche
Sarah Olson, BS, Business Administration-Human Resource Management, Management, Belle Fourche
David Poitra, BS, Mass Communications, Belle Fourche
Jennifer Weich, BSED, Elementary Education, Belle Fourche
Jennifer White, BS, General Studies, Belle Fourche
Pamela Williams, BSED, Elementary Education, Special Education, Belle Fourche
Tina Inghram, MS, Curriculum and Instruction, Beulah, Wyo.
Randa Redetzke, BS, Cum Laude, Speech Communications, Billings, Mont.
Samantha Heck, BS, General Studies, Black Hawk
Diancy Hoffman, BS, Biology, Black Hawk
Brenda Murphey, MS, Curriculum and Instruction, Black Hawk
Kevin Silbernagel, BS, Business Administration-Management, Black Hawk
Jessica Schultz, BSED, Elementary Education, Blunt
Holly Baughman, BS, Business Administration-Management, Box Elder
Karline Clark, MS, Curriculum and Instruction, Box Elder
Aaron Kowaleski, BSED, Composite Social Science, Box Elder
Melanie McDonald, BS, Political Science, Box Elder
Cameron Meier, BS, Industrial Technology, Box Elder
Tammy Misselt, BS, General Studies, Box Elder
Joelle Neutzling, BSED, Elementary Education, Box Elder
Mia Semmler, BS, Sociology, Box Elder
Caroline Johnson, BSED, Elementary Education, Broadus, Mont.
Sarah Johnson, BS, Magna Cum Laude, Biology, Buffalo
Richard Knuppe, BS, Business Administration-Management, Buffalo Gap
Janet DeBow, MS, Curriculum and Instruction, Camp Crook
Jason Boeding, BSED, Industrial Technology Education, Caputa
Caitlin Curtis, BS, Exercise Science, Castle Rock, Colo.
Shawn DeWitt-Olsen, MS, Curriculum and Instruction, Castlewood
Cassie Pearson, MS, Curriculum and Instruction, Chamberlain
Peilu Lv, BS, Business Administration-Tourism and Hospitality, Chengdu City, China
Kaitlyn Dupris, BS, Business Administration-Management, Cherry Creek
Justin Robinson, BS, Mathematics, Cody, Wyo.
Robyn Rosechandler, BS, Mass Communications, Cody, Wyo.
Renee Bolie, BSED, Biology, Colome
Ryan Shippy, BS, Magna Cum Laude, Mass Communications, History, Colome
Alexandra Sanders, BS, Psychology, Human Services, Colorado Springs, Colo.
Joshua Peters, BS, Outdoor Education, Craig, Colo.
Amy Mohler, BS, Business Administration-Management, Crawford, Neb.
Odessa Backen, BSED, Cum Laude, Art, Custer
Courtney Johnson, BS, Communication Arts, Dayton, Wyo.
Brynn DeMaranville, BSED, Elementary Education, Deadwood
Merritt Keehn, MS, Curriculum and Instruction, Deadwood
Amanda Brumfield, BS, Magna Cum Laude, Business Administration-Marketing, Management, Tourism and Hospitality, Dickinson, N.D.
Blake Richendifer, BS, Business Administration-Management, Douglas, Wyo.
Tyrone White, BS, American Indian Studies, Eagle Butte
Brian Gebhart, BS, Mass Communications, Elkton
Heidi Coffin, BSED, Cum Laude, Elementary Education, Ellsworth AFB
Jodi Simpson, BS, Human Services, Sociology, Ellsworth AFB
James Hellekson, BS, Cum Laude, Psychology, Sociology, Faith
Kayla Kennedy, BSED, Cum Laude, Elementary Education, Faith
Danette Johnson, AS, With Honor, Paraprofessional Education, Firesteel
Joseph Manthey, MS, Integrative Genomics, Fond Du Lac, Wis.
Neil Long, BS, Cum Laude, Exercise Science, Fort Collins, Colo.
Jacob Johnson, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Fort Pierre
Kristine Juelfs, BS, Business Administration-Management, Fort Pierre
Lindsey Hanson, BS, Psychology, Fremont, Neb.
Kayla Simmons, BS, Biology, Psychology, Gering, Neb.
Crystal Burnett, BS, Political Science, Gillette, Wyo.
Laura Butler, BS, Biology, Gillette, Wyo.
Chelsie Didier, BSED, Elementary Education, Gillette, Wyo.
Ellen Doherty, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.
Adam Evenson, BS, Environmental Physical Science, Gillette, Wyo.
Scott Evenson, BS, General Studies, Gillette, Wyo.
Joshua Green, BSED, Art, Gillette, Wyo.
Kayla Hughes, BSED, Physical Education, Gillette, Wyo.
Scott Jahner, BSED, Elementary Education, Gillette, Wyo.
Katelyn Legerski, BS, Cum Laude, Mass Communications, Gillette, Wyo.
Megan Merchen, BSED, Elementary Education, Gillette, Wyo.
Michelle Miller, BSED, Special Education, Gillette, Wyo.
Amber Morvilius, BSED, Special Education, Gillette, Wyo.
Jamie Oakley, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.
Sierra Parker, BS, Biology, Gillette, Wyo.
Melissa Rocchio, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.
Stacy Schaefer, BS, Business Administration-Human Resource Management, Management, Gillette, Wyo.
Brandi Weber, BSED, Elementary Education, Gillette, Wyo.
Owen Welch, BS, Business Administration-Economics and Finance, Human Resource Management, Management, Gillette, Wyo.
Amanda Wiard, BSED, Composite Social Science, Gillette, Wyo.
Esther Winterholler, AA, General Studies, Gillette, Wyo.
Kelani Estencion, BS, Human Services, Gordon, Neb.
Kelsey Lock, BS, Exercise Science, Granby, Colo.
Clayton Smith, BS, Business Administration-Accounting, Greeley, Colo.
Leonard Jacobs, BSED, History, Green River, Wyo.
Kathy Petersen, BS, Business Administration-Accounting, Management, Gregory
Danielle McKenzie, BSED, Elementary Education, Special Education, Harrison, Neb.
Randee Jackson, BS, Business Administration-Accounting, Management, Hay Springs, Neb.
Cherise Anderson, BSED, Summa Cum Laude, Elementary Education, Hays, Mont.
Michelle Bartels, MS, Curriculum and Instruction, Hazel
Elizabeth Timmerman, BSED, Elementary Education, Hermosa
Elizabeth Johnson, BSED, Cum Laude, Elementary Education, Special Education, Early Childhood/Special Education, Hettinger, N.D.
Emily Ashcroft, MS, Curriculum and Instruction, High Prairie, Alberta, Canada
Brandi Hamlin, BS, Summa Cum Laude, History, Highmore
Jarod Burleson, BS, Outdoor Education, Hill City
Alan Tegeler, BS, Psychology, Hope, Maine
Ginette Fitzgerald, BS, Exercise Science, Hot Springs
Matthew Luebeck, BS, Psychology, Speech Communications, Hot Springs
Will Malde, BSED, Physical Education, Hot Springs
Haley Meginness, BS, Human Services, Sociology, Hot Springs
Joshua Redden, BS, Business Administration-Human Resource Management, Management, Hot Springs
Selamawit Mamo, BS, Summa Cum Laude, Political Science, Houston, Texas
Samuel Montgomery, BS, Mass Communications, Houston, Minn.
Cameron Dean, BS, Cum Laude, Industrial Technology, Huntley, Mont.
Krista Calkins, BS, Magna Cum Laude, Sociology, Huron
Kelsey Hohn, BS, Mass Communications, Huron
Lisa Kissner, MS, Curriculum and Instruction, Huron
Paul Mausbach, MS, Strategic Leadership, Huron
Alissa Miles, BS, Business Administration-Accounting, Management, Huron
Tyler Sharp, BS, Exercise Science, Interior
Kimberly Ulmen, BSED, Magna Cum Laude, Instrumental Music, Kadoka
Sarah O'Donnell, BSED, Magna Cum Laude, Art, Keldron
Shannon Brady, MS, Curriculum and Instruction, Kyle
Bud May, BS, Exercise Science, Kyle
Yiran Liu, BS, Mass Communications, Le Shan City, China
Sarah Aldinger, BS, Psychology, Lead
Stephenie Campbell, MS, Curriculum and Instruction, Lead
Amity Harlan, BS, Environmental Physical Science, Lead
Peggy Kvilhaug, BS, Magna Cum Laude, Psychology, Lead
Christine, McLain, BS, Professional Accountancy, Lead
Shannon Mollman, MS, Curriculum and Instruction, Lead
Kristina Young, BS, Mass Communications, Lead
Mallorie Bailey, MS, Strategic Leadership, Lead
Maria Even, BS, Magna Cum Laude, Exercise Science, Lemmon
Joshua Kirchner, BSED, Biology, Lennox
Jeffrey Smith, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Management, Marketing, Lodgepole
Frank Bauman, BS, Business Administration-Management, Long Valley
Theresa DeBilzan, BS, Business Administration-Management, Human Resource Management, Madison
Sarah Enos, BSED, Summa Cum Laude, History, Mapleton, Maine
Raquel Franklin, BS, Human Services, Sociology, Mc Laughlin
Will Weiser, BS, Biology, Meeteetse, Wyo.
Kimberly Burgess, BSED, Cum Laude, Elementary Education, Midwest, Wyo.
Valerie Willson, BS, Mass Communications, Miles City, Mont.
Ross Kohler, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Management, Minnetrista, Minn.
Deana Brodkorb, MS, Curriculum and Instruction, Mission
Desiree Albertson, MS, Curriculum and Instruction, Moorcroft, Wyo.
Rachel Helmer, BS, Cum Laude, Exercise Science, Moorcroft, Wyo.
Katie Venard, BSED, Elementary Education, Murdo
Aaron Webster-Gill, BSED, History, Nashua, Mont.
Lacey Reichert, BS, Business Administration-Accounting, Management, New Underwood
Kalin Engle, BSED, Cum Laude, Physical Education, Newcastle, Wyo.
Ashley Price, BS, Exercise Science, Newcastle, Wyo.
Laura Barnaud, MS, Curriculum and Instruction, Nisland
Sarah Burtt, BS Cum Laude, Political Science, Nisland
Stephanie Reid, BS, Exercise Science, Nisland
Jessie Elmshaeuser, BS, Political Science, Ogallala, Neb.
Katelynn Lamb, BS, Magna Cum Laude, Biology, Onida
Tyler Wulf, BS, Business Administration-Marketing, Management, Owanka
Trisha Cantwell, BS, Communication Arts, Parker, Colo.
Christi Gerlach, BS, Business Administration-Accounting Management, Parkston
Wendy Kummer, BSED, Cum Laude, Mathematics, Parkston
Erica Sage, BS, Exercise Science, Piedmont
Charlene Starkweather, BSED, Elementary Education, Piedmont
Kyle Wade, BS, Speech Communications, Piedmont
Emily Abernathy, BA, Spanish, BS, Human Services, Pierre
Caitlin Feller, BS, Business Administration-Management, Pierre
Cody Geffre, BS, Cum Laude, Chemistry, Biology, Pierre
Michele Hoscheid, BSED, Magna Cum Laude, Elementary Education, Special Education, Pierre
Melissa Kirkpatrick, BSED, Cum Laude, Elementary Education, Special Education, Pierre
Kelsey Nincehelser, BSED, Elementary Education, Pierre
Mallory Petersen, BSED, Instrumental Music, Pierre
Michael Roberts, BS, Business Administration-Management, Pierre
Dallas Nelson, BS, American Indian Studies, Sociology, Pine Ridge
Amanda Lynne Reed, BSED, Elementary Education, Powell, Wyo.
Jeanie Sanders, MS, Curriculum and Instruction, Powell, Wyo.
Drew Reuman, BS, Exercise Science, Presho
Ashley Uthe, BSED, Elementary Education, Presho
Cory Antes, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Kyle Arsaga, BS, Industrial Technology, Rapid City
Todd Bartunek, MS, Strategic Leadership, Rapid City
Brittany Battista, BS, Human Services, Sociology, Rapid City
Clayton Bickel, BS, Exercise Science, Rapid City
Justin Billingsley, BS, Magna Cum Laude, English, Rapid City
Melissa Bloomberg, BS, Mass Communications, Rapid City
Alyssa Buck Elk, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Auston Butt, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Management, Rapid City
Jennifer Carr, BS, Psychology, Sociology, Rapid City
Christopher Clark, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Stacy Cline, BS, Biology, Rapid City
Jason Cole, BS, Human Services, Sociology, Rapid City
Alecia Colombe, BS, Cum Laude, English, Rapid City
Amanda DiMaria, BSED, Elementary Education, Rapid City
Nicholas Evans, BS, Psychology, Rapid City
Kayla Finn, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Patrick Fischer, BS, Cum Laude, Industrial Technology, Rapid City
Tiara Fuhrmann, BS, Exercise Science, Rapid City
Ashlen Guthrie, AA, General Studies, Rapid City
Natasha Hefty, BS, Wellness Management, Rapid City
Shannon Hellman, BSED, Cum Laude, Physical Education, Rapid City
Betsy Henn, BSED, Elementary Education, Rapid City
Lyla Henrichsen, BS, General Studies, Rapid City
Carlos Henry, BS, Business Administration-Accounting, Rapid City
Dana Hofmeister, BS, Business Administration-Accounting, Management, Rapid City
Jamie Hower, BS, Business Administration-Human Resource Management, Management, Rapid City
Michelle Jackson, BSED, Elementary Education, Rapid City
Toni Jacobs, BSED, Business Education, Rapid City
Susan James, BSED, Cum Laude, Elementary Education, Rapid City
Brandyn Johnson, BS, English, Rapid City
Joshua Johnson, BS, Exercise Science, Rapid City
Rebecca Johnson, BS, Exercise Science, Rapid City
Sarah Kolbach, BSED, Cum Laude, Elementary Education, Rapid City
Geneva Kuhn, BS, Mass Communications, Communication Arts, Rapid City
Brittney Lamoureux, BS, Sociology, Human Services, Rapid City
MaryAnn Leanna, BS, Human Services, Rapid City
Murray Lee, AA, With Honor, General Studies, Rapid City
Fran LeFort, BSED, Elementary Education, Rapid City
Teresa Leite, BSED, Elementary Education, Rapid City
Angelica Less, BS, Cum Laude, Art, American Indian Studies, Rapid City
Micah Lewis, BATS, General Supervision, Rapid City
Neil Litzen, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Management, Rapid City
Staci Luton, BS, American Indian Studies, Sociology, Human Services, Rapid City
Janet Lyda, MS, Strategic Leadership, Rapid City
Denise Maldeis, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Patricia Marso, BSED, Elementary Education, Rapid City
Angela Massa, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Joshua McCaskell, BS, Business Administration-Management, Marketing, Rapid City
Colby McGinley, BS, Industrial Technology, Rapid City
Karris McKie, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Brittany Merchen, BS, Human Services, Rapid City
Kelcey Mittelstedter, BSED, Composite Social Science, Rapid City
Leslee Moore BA, English, Rapid City
Stacey Moore, BSED, History, Rapid City
Erin Murtha, BS, Magna Cum Laude, Psychology, Rapid City
Amy Mustard, BS, Political Science, Rapid City
Jenna Nagel, BS, Summa Cum Laude, Mass Communications, Rapid City
Tara O'Connell, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Christian Opitz, BSED, Composite Social Science, Rapid City
Erika Oyler, BS, Mass Communications, Rapid City
Orion Potter, BS, English, Rapid City
Russell Reed, BSED, Magna Cum Laude, Physical Education, Rapid City
Tara Reinicke, BS, Psychology, Rapid City
Christopher Roman, BSED, Instrumental Music, Rapid City
Michael Roselles, BS, History, Rapid City
Caitlin Runquist, BS, Psychology, Rapid City
William Sautter, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Ryan Schad, BS, Professional Accountancy, Business Administration-Management, Rapid City
Lisa Schild, BS, General Studies, Rapid City
Brielle Schrock, BS, Exercise Science, Rapid City
Stephanie Schumacher, BS, Cum Laude, Speech Communications, Mass Communications, Rapid City
Ross Schweiger, BS, Business Administration-Marketing, Management, Rapid City
Stephanie Seljeskog, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Deidre Shank, BS, Biology, Rapid City
Kevin Shepard, BSED, Special Education, Rapid City
Sabre Skjervem, BSED, Elementary Education, Special Education, Rapid City
Jessica Solstad, BS, Psychology, Rapid City
Leigh Songstad, BS, Human Services, Political Science, Rapid City
Travis Stanton, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Patrick Sutliff. BSED, History, Rapid City
Ivor Swanson, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Tessa Thomas, BS, Mass Communications, Rapid City
Lindsy Thompson, BS, Human Services, Sociology, Rapid City
Jennifer Thomson, BSED, Magna Cum Laude, Elementary Education, Rapid City
Joshua Usera, BSED,Physical Education, Rapid City
Joshua Usera, BS, Exercise Science, Rapid City
Cody Volker, AA, General Studies, Rapid City
Shanda Volker, BS, Magna Cum Laude, Human Services, Sociology, Rapid City
Kristyn Ward, BS, History, Rapid City
Tiffany West, BSED, Elementary Education, Rapid City
Lauren Whitley, BS, Communication Arts, Art, Rapid City
Katie Wiedrich, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
John Wilson, AS, Industrial Technology, Rapid City
Hillary Wittenhagen, BS, Cum Laude, Mass Communications, Communication Arts, Rapid City
Patrick Wolfe, BS, Mass Communications, Rapid City
Dustin Work, BS, Exercise Science, Rapid City
Kandyce Wright, BS, Political Science, Rapid City
Zachary Zandstra, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Paul Burdick BS, Communication Arts, Mass Communications, Redfield
Anthony Schwartz, BS, Biology, Outdoor Education, Redfield
Kendall Harris, BSED, Elementary Education, Special Education, Ree Heights
Tara Yost, MS, Curriculum and Instruction, Ree Heights
Jason Roy, BS, Business Administration-Marketing, Riverview, Fla.
Robert Melton, BS, General Studies, Rochester, Minn.
Miranda Duffy, MS, Curriculum and Instruction, Rozet, Wyo.
Kathy Reynolds, MS, Curriculum and Instruction, Rozet, Wyo.
Justin Colvin, BS, Biology, Outdoor Education, Exercise Science, Sac City, Iowa
Raymond Crow Eagle, BS, Business Administration-Marketing, Management, Saint Francis
Rebecca Weiss, BSED, Elementary Education, Saint Ignace, Mich.
Matthew Gottlob, BS, Biology, Salem
Lacy Bartell, BS, Psychology, Shadehill
Hannah Adams, BS, Exercise Science, Sioux Falls
Tyler Devine, BS, Outdoor Education, AS, Tourism and Hospitality, Sioux Falls
Alana Dykhouse, BSED, Elementary Education, Sioux Falls
Jonathon Ferrie, BSED, Physical Education, Sioux Falls
Sonya Herbert, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls
Craig Medhaug, BS, General Studies, Sioux Falls
Richard Hatt, BS, Business Administration-Management, Soldotna, Alaska
Jordan Bauer, MS, Strategic Leadership, Spearfish
Jaime Bentley, MS, Strategic Leadership, Spearfish
Kendra Bertsch, BS, Mass Communications, Communication Arts, Spearfish
Jacob Bohlmann, BS, Summa Cum Laude, Business Administration-Economics and Finance, Management, Spearfish
Clifton Bryan, BS, Mathematics, Spearfish
Heather Burnette, BS, Human Services, Sociology, Spearfish
Tiffany Carter, BS, Speech Communications, Art, Spearfish
Amber Cass, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Management, Spearfish
Kayla Cline, BS, Exercise Science, Spearfish
Brittainy Covel, BSED, Elementary Education, Spearfish
Laura Daugherty, BS, Cum Laude, Psychology, Spearfish
Summer DiGioia, BS, American Indian Studies, Spearfish
Jennifer Enos, BSED, Magna Cum Laude, Special Education, Spearfish
John Enos, BSED, Physical Education, Spearfish
Jesse Erickson, BS, Composite Music, Spearfish
Jacquilyn Flory, BS, Sociology, Human Services, Spearfish
Rebecca Friend, BS, Sociology, Human Services, Spearfish
Teresa Froelich, MS, Curriculum and Instruction, Spearfish
Christopher Geuke, BSED, Physical Education, Spearfish
Casey Godfrey, BS, Exercise Science, Spearfish
Katie Graue, BSED, Spanish, Spearfish
Emily Hall, BS, Sociology, Human Services, Spearfish
Hilary Hammond, BS, Cum Laude, Sociology, Psychology, Spearfish
John Hammond, BSED, Composite Social Science, BS, History, Spearfish
Brandilyn Hanson, BS, Psychology, Exercise Science, Spearfish
Jennifer Heser, AS, Paraprofessional Education, Spearfish
Eric Hoard, BSED, History, Spearfish
Fumilayo Honvo, BS, Sociology, Spearfish
Susan Humphrey, BS, Communication Arts, Art, Spearfish
Randal Iverson, BS, Magna Cum Laude, Mass Communications, Spearfish
Brian Jerome, BS, Communication Arts, Spearfish
Robin Johnson, BS, Psychology, Spearfish
Tel Johnson, BS, Industrial Technology, Spearfish
Jessica Juhrend, BS, Magna Cum Laude, Speech Communications, Spearfish
Kerensa Karinen, BSED, Art, Spearfish
Kellie Kulseth, BS, Biology, Spearfish
Kyle Laughlin, BSED, History, Special Education, Spearfish
Bernadette Lee, BS, Biology, Psychology, Spearfish
Clinton Lurz, BS, Magna Cum Laude, Business Administration-Economics and Finance, Management, Spearfish
Linda Mader, MS, Strategic Leadership, Spearfish
Skyler Massie, BS, Political Science, Spearfish
Kati Materi, BS, Cum Laude, Biology, Spearfish
Amanda McDaniels, BSED, Cum Laude, Elementary Education, Early Childhood/Special Education, Spearfish
Mary McGillivray, BSED, Vocal Music, Spearfish
Jordon Mendoza, BS, General Studies, Spearfish
Brock Olson, AA, General Studies, Spearfish
Casey Pond, BS, Professional Accountancy, Spearfish
Chandra Prillwitz, AA, General Studies, Spearfish
Tyler Raad, BS, Speech Communications, Music, Spearfish
Rochelle Ritter, BS, Exercise Science, Spearfish
Joshua Roadifer, MS, Strategic Leadership, Spearfish
Kalee Rogers, BS, Human Services, Sociology, Spearfish
Janna Schriber, BS, Magna Cum Laude, Sociology, Psychology, Spearfish
LeJae Seipel, BSED, Magna Cum Laude, Elementary Education, Spearfish
Michael Soriano, BA, Summa Cum Laude, Spanish, Mass Communications, Spearfish
Lisa Spraitz, BS, Human Services, Sociology, Spearfish
Ieva Stelingyte, BS, Psychology, Spearfish
Jinyan Tan, BS, Professional Accountancy, Business Administration-Accounting, Management, Spearfish
Kassidy Tetrault, BS, Sociology, Psychology, Spearfish
Jill Tycz, BS, Environmental Physical Science, Spearfish
Tyler Uecker, BSED, Composite Social Science, Spearfish
Patrick Votroubek, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Spearfish
Sara Wasmoen-DeLong, MS, Curriculum and Instruction, Spearfish
Alison Webb, BSED, Elementary Education, Spearfish
Jennifer Weitzel, MS, Strategic Leadership, Spearfish
Cheryl Wilder, MS, Curriculum and Instruction, Spearfish
Jaraka Witte, BS, Mass Communications, Spearfish
Tibor Wood-Crosby, BA, Spanish, Spearfish
Xue Zhou, BS, Mass Communications, Spearfish
Kelli Nelson, BSED, Elementary Education, Special Education, St Onge
Crystal Savage, BS, Mass Communications, History, Stillman Valley, Ill.
Jennifer Adams, BS, Biology, Sturgis
Andrew Beug, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Sturgis
Erin Burke, BS, Mass Communications, Sturgis
Leah Hinker, BS Cum Laude, Psychology, Sociology, Human Services, Sturgis
Paige Hunt, BSED, Elementary Education, Sturgis
Laura Jahnke, BS, General Studies, Sturgis
Laura Kliewer, BS, Exercise Science, Sturgis
Susan Overstreet, BS, Business Administration-Management, Sturgis
Rachael Podoll, BS, Psychology, Sturgis
Kelly Schieffer, BS, Political Science, History, Sturgis
Kristy Aldren, BSED, Elementary Education, Special Education, Summerset
Stephanie Moran, BS, Business Administration-Management, Summerset
Karen Disney, MS, Curriculum and Instruction, Sundance, Wyo.
Abbie Love, BSED, Elementary Education, Sundance, Wyo.
Wesley Pridgeon, BS, Art, Sundance, Wyo.
Thomas Ries, MS, Strategic Leadership, Tea
Ashley Jurovich, BSED, Elementary Education, Thermopolis, Wyo.
Yuka Ochiai, BS, Business Administration-Accounting, Management, Tokyo, Japan
Michelle Mullock, BSED, Elementary Education, Early Childhood/Special Education, Torrington, Wyo.
Brenna Chafee, BSED, Art, Upton, Wyo.
Toni Rankin, MS, Curriculum and Instruction, Upton, Wyo.
Tristen Upward, BS, Mass Communications, Vermillion
Piper Thorpe, BSED, Mathematics, Vivian
Pamela Harvey, BS, Exercise Science, Volga
Courtney Kasuske, AA, General Studies, Watertown
Lacey Henningsen-Rall, BS, Cum Laude, Business Administration-Human Resource Management, Management, West Fargo, N.D.
Will John Johnson, BS, Biology, Whitewood
Amanda Schoon, BS, Professional Accountancy, Whitewood
Krista Evenson, MS, Curriculum and Instruction, Willow Lake
Taryn DeMers, BS, Business Administration-Tourism and Hospitality, Winner
Morgan Casey, BSED, Elementary Education, Special Education, Early Childhood/Special Education, Yankton
Kristina Schlapkohl, BSED, Science Education, Yankton
Sheri Schultz, AS, Advanced Manufacturing Technology, Yankton
Fang Wu, BS, Mass Communications, Yin Bin City, China
Qian Wu, BS, Business Administration-Economics and Finance, Yibin City, China
Amanda Whittle, AA, General Studies
Yue Zeng, BS, Business Administration-Management
 

Actions: E-mail | Permalink |

BHSU In the News

Black Hills State University faculty, staff, and students are transforming lives and making headlines with their achievements. See what BHSU is in the news for lately. Email CampusCurrents@bhsu.edu or call 605.642.6215 to share your news item.