BHSU News & Events

BHSU announces spring 2010 graduates

More than 400 were candidates for Spring 2010 graduation at Black Hills State University.

Graduates are listed in alphabetical order by city. Degrees are indicated by the following: MS, master of science; BA, bachelor of arts; BATS, bachelor of applied technical science; BS, bachelor of science; BSED, bachelor of science in education; AA, associate of arts; AS, associate of science.

Bachelor degree candidates who graduated with honors are noted by the following designations: cum laude (cum), grade point average of 3.5 to 3.699; magna cum laude (magna), gpa of 3.7 to 3.899; and summa cum laude (summa), gpa of 3.9 or higher.

Associate degree candidates who graduated with honors are noted by the following designations: with honor, grade point average of 3.5 to 3.699; with high honor, gpa of 3.7 to 3.899; and with highest honor, gpa of 3.9 or higher.

Christine Larson, BS, Exercise Science, Aberdeen
William Telsrow, BSED, Elementary Education, Aladdin Wyo.
Renee Bellew, BS, Exercise Science, Alliance, Neb.
Danielle Gorecki, BS, Business Administration-Management, Alliance, Neb.
Anthony Matthews, BS, Biology, Outdoor Education, Alliance, Neb.
Alisa Eggebraaten, BSED, Elementary Education, Arlington
Karissa Norte, BS, Mathematics, Aurora, Colo.
Amanda Willert, BSED, Elementary Education, Basin, Wyo.
Ann Anderson, MS, Curriculum and Instruction, Belle Fourche
Courtney Birkley, BS, Social Science, Belle Fourche
Hannah Bucher, BS, Business Administration-Management, Belle Fourche
Zachary Burke, BS, Biology, Belle Fourche
Melissa Fire Cloud, BS, American Indian Studies, Belle Fourche
Nathan Hoogshagen, BS, Psychology, Belle Fourche
Terri Hooker, BS, Sociology, Human Services, Belle Fourche
Bradley Laudanskas, BS, Business Administration-Management, Economics and Finance, Entrepreneurial Studies, Belle Fourche
Jenna Mahaffy, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Belle Fourche
Jodi Massie, MS, Integrative Genomics, Belle Fourche
Wendy O'Brien, AS, K-12 Paraprofessional, Belle Fourche
Dale Silbernagel, BS, Business Administration-Management, Belle Fourche
Matthew Wipf, BS, Biology, Belle Fourche
Melissa Woodall, BS, Business Administration-Management, Economics and Finance, Belle Fourche
Heather Nasers, BS, Communication Arts Mass Communications, Bigelow, Minn.
Eric Heilman, BS, Exercise Science, Cum Laude, Bismarck, N.D.
Amy Berke, BSED, Elementary Education, Black Hawk
Donna Fielding, BSED, Composite Chemistry, Black Hawk
Timothy Fischer, BSED, Special Education, Black Hawk
Jennifer Gaaskjolen, BS, Business Administration-Management Marketing, Black Hawk
Gail Gregor, BSED, History, Magna Cum Laude, Black Hawk
Vallene Morris, BS, Human Services, Sociology, Black Hawk
Luke Neely, BS, Business Administration-Management, Economics and Finance, Black Hawk
Kyle Olson, BS, Business Administration-Management, Tourism and Hospitality, Black Hawk
Anthony Pataky, BSED, Elementary Education, Black Hawk
Sara Row, BS, Composite Chemistry, Black Hawk
Terry Thaler, BS, Industrial Technology, Black Hawk
Megan Wahl, BSED, Elementary Education, Black Hawk
Timothy Leishman, BS, History, Blair, Neb.
Sarah Ramirez, BS, Mass Communications, Blunt
Kayleigh Stone, BS, Psychology, Sociology, Box Elder
Joseph Wardle, BA, History, Box Elder
Jenna Wilde, BS, Human Services, Sociology, Brandon
Victoria Chrisman, BS, Human Services, Brownsville, Ore.
Paul Painter, BS, Business Administration-Management, Professional Accountancy, Magna Cum Laude, Buffalo
Tyffani Squires, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Buffalo, Wyo.
Kathleen Young, BS, Exercise Science, Buffalo, Wyo.
Brian Kinnard, MS, Curriculum and Instruction, Butler, Ohio
Amanda Barham, MS, Curriculum and Instruction, Casper, Wyo.
Kendra Martin, BS, Exercise Science, Casper, Wyo.
Holly Worrell, BSED, Special Education, Casper, Wyo.
Hollianna Barber, BS, Mass, Communications, Chester
Jeremy Miller, BS, Psychology, Cheyenne, Wyo.
Reed Ford, BS, Outdoor Education, Cody, Neb.
Joshua Wood, BSED, Physical Education, Magna Cum Laude, Colorado Springs, Colo.
Trisha Alder, BS, Exercise Science, Cum Laude, Colstrip, Mont.
Rachel Hendricks, BA, Spanish, Mass Communications, Magna Cum Laude, Corona
Rachel Adam, BS, Mass, Communications, Dakota Dunes
Lance Palmlund, BS, Outdoor Education, Art, De Smet
Kristin Bower, BSED, Special Education, Deadwood
Breynn Feterl, BS, Business Administration-Management, Marketing, Deadwood
Alea Struble, BSED, Composite Science, Deadwood
Patrick Lynch, BS, Business Administration-Human Resource Management, Dell Rapids
Dustin Gusse, MS, Curriculum and Instruction, Douglas, Wyo.
Robert Johnson, MS, Curriculum and Instruction, Douglas, Wyo.
Lindsay Sparks, BSED, Elementary Education, Cum Laude, Douglas, Wyo.
Vicki Strobel, MS, Curriculum and Instruction, Douglas, Wyo.
Lora Underberg, MS, Curriculum and Instruction, Douglas, Wyo.
Tory Moulton, BS, Outdoor Education, Dubois, Wyo.
Patrick McKay, BS, History, Political Science, Cum Laude, Dunning, Neb.
Jamie Pesicka, BS, Human Services, Sociology, Dupree
Lori DuBry, BS, Art, Cum Laude, Edgemont
Mattea Schultz, AA General Studies, With Honor, Edgemont
Jill Baune, BSED, Elementary Education, Ellsworth
Kara Benson, BSED, Mathematics, Cum Laude, Ellsworth
Cynthia Temple, BSED, Early Childhood/Special Education, Elementary Education, Cum Laude, Ellsworth
Jerod Ensz, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Marketing, Emery
Jennifer Bjorklund, BS, Business Administration-Management, Estelline
Marne Gorder, BS, Sociology, Estelline
Wesley Hesby, BS, Business Administration-Management, Marketing, Cum Laude, Estelline
Allen Wood, BSED, Physical Education, Everett, Wash.
John Geske, BA, Spanish, Speech Communications, Excelsior, Minn.
Melvin Shaff, BS, Industrial Technology, Faith
Megan Lundstrom Moses MS, Curriculum and Instruction, Faribault, Minn.
Mary Jacobs, AS, Tourism and Hospitality, Fergus Falls, Minn.
Patrick Dunham, BS, Speech Communications, Mass Communications, Flandreau
Lori Gloe, MS, Curriculum and Instruction, Fort Pierre
Deanna Turney, BS, Biology, Fort Pierre
Mariah Bartlett, BS, Speech Communications, Art Mass Communications, Fruitdale
Debra Nickels-Silvernagel, AA, General Studies, Fruitdale
Shaun Seiler, BS, Biology, Geddes
Katharine Campbell, BS, Business Administration-Management, Marketing, Gillette, Wyo.
Kelly Daniel, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.
Jessica Dell, BSED, Elementary Education, Gillette, Wyo.
Jenni Gilson, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.
Glende Hebestreet, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.
Lorri Johnson, BSED, Special Education, Gillette, Wyo.
Lindsey Lundvall, BSED, Elementary Education, Gillette, Wyo.
Joel McKillop, BSED, Industrial Technology, Gillette, Wyo.
Taren Olson, BSED, Elementary Education, Special Education, Cum Laude, Gillette, Wyo.
Tracy Spring, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.
Charles Wilson, BS, Business Administration-Management, Marketing, Gillette, Wyo.
Jessica Ayre, BS, Psychology, Glendive, Mont.
Briana St. Clair, BS, Human Services, Graham, Wash.
Cara Bandalos BA, English, Spanish, Cum Laude, Guernsey, Wyo.
Stacy Van Ekeren, BS, Mass Communications, Magna Cum Laude, Harrisburg
Max Federle, AA, General Studies, With Honor, Harrison, Neb.
Keila Benson, BSED, Elementary Education, Hermosa
Tara Cantu, BSED, Elementary Education, Special Education, Hermosa
Caroline Christopherson, BSED, Elementary Education, Summa Cum Laude, Hermosa
Dorris Hicks, BSED, Elementary Education, Hermosa
Graham Larson, BS, Wellness Management, Highmore
Cassie Alexander, BS, Business Administration-Management, Tourism and Hospitality, Hill City
Lindsey Skaare, BS, Art, Hitchcock
Amy Olson, MS, Curriculum and Instruction, Howes
Toni Neiman, MS, Curriculum and Instruction, Hulett, Wyo.
Rachel O'Hara, BS, Business Administration-Management, Humboldt
Mandy Ness, BS, Human Services, Huron
Jenna Houzvicka, BA, English, Ismay, Mont.
Sherri Gueswel, BS, History, Jay Em, Wyo.
Shannon Brady, MS, Curriculum and Instruction, Kyle
Brian Engler, BS, Composite English, Laconia, N.H.
Brianna Mustard, BSED, Mathematics, Spanish, Laramie, Wyo.
Elizabeth Condon, MS, Curriculum and Instruction, Laurel, Mont.
Michael Abell, BSED, Elementary Education, Lead
Joseph Bendix, BS, Business Administration-Management, Lead
Darla Boehm, BS, Composite Industrial Technology, Lead
Cody Brotsky, BS, Wellness Management, Lead
Roy Buchanan, BS, Wellness Management, Cum Laude, Lead
Herbert Breard, MS, Strategic Leadership, Leesville, La.
Kasondra Brooke, BS, Mass Communications, Lemmon
Megan Schackow, BS,Biology, Lemmon
Elizabeth Martinson, BS, Biology, Littleton, Colo.
Cody Bordewyk, BS, Human Services, Livermore, Colo.
Marcella Knauf, BS, Biology, Cum Laude, Madison, Wis.
Lindsey Lee, BS, Mass Communications, Communication Arts, Cum Laude, Madison
Erin Weber, BS, Communication Arts, Mass Communications, Madison, Minn.
Kayla Haines, BS, Biology, Summa Cum Laude, Mitchell
Brittany Fuhrman, BS, Human Services, Sociology, Summa Cum Laude, Mobridge
Valerie Good Shield, MS, Curriculum and Instruction, Mobridge
Kamp Kirsch, BS, Psychology, Navarre, Fla.
Jessica Kruse, BS, Social Science, Human Services, Cum Laude, Nemo
Kristin Engle, BS, Exercise Science, BSED, Physical Education, Magna Cum Laude, Newcastle, Wyo.
Crystal Stevens BSED English Magna Cum Laude Newcastle Wyo.
James Stith, BSED, History, Cum Laude, Newcastle, Wyo.
Lisa Wynia, BSED, Elementary Education, Newcastle, Wyo.
Colleen Brunner, BS, Sociology, Magna Cum Laude, Newell
Lynnae Fox, BSED, Elementary Education, Newell
Jacob Parker, AA General Studies, Newell
Derek Steward, BS, Business Administration-Management, Economics and Finance, Northville
Caitlin Eckert, BS, Business Administration-Management, Tourism and Hospitality, Okaton
Colton Nye, BS, Biology, Onida
Lane Warner, BS, Business Administration-Management, Summa Cum Laude, Onida
Amy Holmes, BS, Business Administration-Management, Oregon, Wis.
Brie Covert, BS, History, American Indian Studies, Cum Laude, Pablo, Mont.
Jenaya Leischner, BS, Psychology, Human Services, Parkston
Erik Aker, BS, History, Piedmont
Kayla Bolke-Hemmer, MS, Curriculum and Instruction, Piedmont
Emily Asher, BSED, Speech Communications, Magna Cum Laude, Pierre
Amanda Brown, BS, Business Administration-Tourism and Hospitality, Management, Pierre
James Costello, BS, Business Administration-Management, Pierre
Samuel Holden, BS, Exercise Science, Pierre
Kyle Hollingsworth, BS, Business Administration-Management, Pierre
Peter Mickelson, BS, Business Administration-Management, Pierre
Katie Nelson, MS, Curriculum and Instruction, Pierre
Michael Roberts, BS, Business Administration-Management, Pierre
Nicole Stasch, BS, History, Magna Cum Laude, Pierre
Elizabeth Sampson, MS, Curriculum and Instruction, Plankinton
James Lays Bad, BS, American Indian Studies, Porcupine
Megan Reder, BS, Political Science, Magna Cum Laude, Prairie City
Linda Aliberti, BS, Art, AA, General Studies, Rapid City
Katie Anderson, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Amanda Armstrong, BSED, Elementary Education, Rapid City
Joseph Back, BSED, Elementary Education Special Education, Rapid City
John Barnes, BS, Business Administration-Accounting, Rapid City
Brittney Bauhs, BS, Art, Psychology, Rapid City
Amy Beasley, BSED, Elementary Education, Special Education, Rapid City
Kristina Bergeron, BSED, Elementary Education, Magna Cum Laude, Rapid City
Kayla Bertsch, BS, Psychology, Rapid City
Joshua Bond, BS, Social Science, Rapid City
David Bradsky, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Marketing, Rapid City
Patricia Brave Heart, BS, Business Administration-Accounting, Management, Rapid City
William Busse, BS, Psychology, American Indian Studies, Rapid City
Florence Byrd, AA, General Studies, With Honor, Rapid City
Shawna Byrd, AA, General Studies, Rapid City
Audra Chord, BS, Business Administration-Management, Accounting, Rapid City
Dawna Christopher, MS, Strategic Leadership, Rapid City
Justin Claussen, BS, Human Services, Rapid City
Allen Cornford, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Jacalyn Czywczynski, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Stacie Dietrich, BS, Business Administration-Management, Magna Cum Laude, Rapid City
Sara Donley, AA, General Studies, Rapid City
Steven Doyle, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Amber Dvorak, BS, Art, Rapid City
Aaron Eckelbecker, BS, Political Science, Rapid City
Stacey Eisenbraun, BSED, Elementary Education, Rapid City
Tasha Ellingson, BSED, Elementary Education, Special Education, Rapid City
Jessica Finch, BS, Mass Communications, Rapid City
Julie Flack, BSED, Elementary Education, Cum Laude, Rapid City
Marianne Gaffney, BSED, Elementary Education, Rapid City
Brandon Garrett, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Rapid City
Trenton Gonzalez, BS, Political Science, Sociology, Rapid City
Eileen Grant, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Kyle Grauman, BS, Business Administration-Management, Marketing, Rapid City
Ryan Hall, BS, Business Administration-Management, Marketing, Rapid City
Miranda Hansum, BS, Business Administration-Accounting, Rapid City
Brandy Harp, BSED, Elementary Education, Rapid City
Kyle Haxton, BSED, Biology, Rapid City
Marvin Heesacker, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Cum Laude, Rapid City
Blake Henderson, BS, Business Administration-Management, Rapid City
James Herron, BS, History, Summa Cum Laude, Rapid City
Amanda Hoffman, BS, Exercise Science, Rapid City
Theresa Hoffman, BS, Sociology, Human Services, Rapid City
Becky Hollibaugh, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Sara Holste, BS, Biology, Rapid City
Elena Houk, BS Business Administration-Management Accounting Rapid City
Nancy Hurtig, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Curtis Jensen, BS, Human Services, Sociology, Rapid City
Daniel Jensen, BS, Exercise Science, Rapid City
Rebecca Jensen, BS, Mass Communications, Magna Cum Laude, Rapid City
Lindsay Jimenez, BS, Mass Communications, Rapid City
Ashley Joachim, BS, Sociology, Social Science, Rapid City
Danielle Johnson, BS, Wellness Management, Rapid City
Cassidy Keyser, BS, Mass Communications, Rapid City
Danette Kish, BS, Biology, Rapid City
Sharon Kissick, BS, Human Services, Sociology, Rapid City
Michelle Kline, BS, Sociology, Human Services, Rapid City
Shannon Koupal, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Roxanne Krebs, BSED, Elementary Education, Magna Cum Laude, Rapid City
Donna Kroetch, BS, Business Administration-Management, Summa Cum Laude, Rapid City
Glenn Krumpus, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Audra Ladenburger, BS, Composite Social Science, Sociology, Rapid City
Linda Lee, AA, General Studies, Rapid City
Halley Legge, BSED, Elementary Education, Rapid City
Corinne Leir, BS, Mass Communications, Rapid City
Kreena LeLaCheur, BS, Human Services, Sociology, Rapid City
Amanda Malon, BS, Business Administration-Tourism and Hospitality, Rapid City
Molly Malon, BS, Psychology, Rapid City
Alison Martin, BS, Business Administration-Management, Human Resource Management, Rapid City
Andrew Martin, BSED, Elementary Education, Rapid City
Jason McNabb, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Kayla McNabb, BS, Human Services, Sociology, Rapid City
Trent Moehlman, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Eva Monson, BS, Human Services, Rapid City
Stacey Moore, BS, History, Rapid City
Sarah Mueller, BA, English, Spanish, Rapid City
Mark Munoz, BS, Composite Industrial Technology, Rapid City
Christi Myers, BSED, Early Childhood/Special Education, Rapid City
Jennifer Neal, BS, Business Administration-Management, Accounting, Rapid City
Melanie Nielson, BS, Business Administration-Human Resource Management, Management, Rapid City
Clair Nordine, BSED, Elementary Education, Rapid City
Cody Nordine, BS, Human Services, Sociology, Rapid City
Shauna O'Connor, BS, Biology, Magna Cum Laude, Rapid City
Barbara Outka, BSED, Special Education, Rapid City
Forrest Paris, BSED, History, Rapid City
Nicholas Patton, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Rapid City
Adrian Paulakis, BSED, History, Rapid City
Rosio Perkins, AA, General Studies, Rapid City
Angel Pope, BS, Human Services, Sociology, Rapid City
Renee Radke, BSED, Elementary Education, Magna Cum Laude, Rapid City
Nicole Schartz, BSED, Elementary Education, Rapid City
Gregory Seefeldt, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Alexi Senesac, BS, Sociology, Human Services, Rapid City
Jordan Sheets, BS, Biology, Rapid City
Brandon Sjolund, BS, Business Administration-Tourism and Hospitality, Rapid City
Michelle Soberalski, BS, Sociology, Human Services, Rapid City
Jessica Soulek, BSED, Early Childhood/Special Education, Rapid City
Rory Stone, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Rapid City
Erin Stukel, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City
Jacob Sutterer, BS, Business Administration-Management Marketing, Rapid City
Patricia Totton, BS, Human Services, Rapid City
Sara Turner, BS, Exercise Science, Rapid City
Mary Van Den Hemel, BS, Human Services, Rapid City
Tracy Varney, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Sarah Walker, AA, General Studies, Rapid City
Holly Weig, BS, Mass Communications, Rapid City
Amanda West, BS, Business Administration-Management, Accounting, Rapid City
Lorissa Wetzler, MS, Strategic Leadership, Rapid City
Trevor Williamson, BS, Business Administration-Management, Rapid City
Eric Zimmer, BS, History, Political Science, Magna Cum Laude, Rapid City
Carina Sweet, BS, Business Administration-Management, Accounting, Rawlins, Wyo.
Tosha Lesselyoung, BS, Human Services, Sociology, Redfield
Leslie Kolpin, MS, Curriculum and Instruction, Reed Point, Mont.
John Riley, BS, Outdoor Education, Richmond, Va.
Benjamin Reiter, BS, Political Science, Magna Cum Laude, Riverton, Wyo.
Heather Serck, BSED, History, Rock Rapids, Iowa
Abby Jones, MS, Curriculum and Instruction, Rolling Hills, Wyo.
Joe Kissack, BSED, Instrumental Music, Rozet, Wyo.
Molly Dickson, BS, Business Administration-Tourism and Hospitality, Salem
Shalee Johnson, BS, Biology, Cum Laude, Scranton, N.D.
Tera Teske, BS, Business Administration-Management, Human Resource Management, Scranton, N.D.
Nathan Skjoldal, BS, Political Science, Shadehill
Polly Hall, BS, Biology, Cum Laude, Sheridan, Wyo.
Jarrett Moore, BS, Mass Communications, Sheridan, Wyo.
James Netzer, BS, Communication Arts, Mass Communications, Magna Cum Laude, Sidney, Mont.
David Bassing, BS, Sociology, Human Services, Sioux Falls
Natasha Finney, BSED, Early Childhood/Special Education, Sioux Falls
Jolene Kayser, BSED, Math and Science Education, Magna Cum Laude, Sioux Falls
Jonathan Aberle, BSED, Vocal Music, Spearfish
Victoria Antuna, BS, Business Administration-Management, Accounting, Spearfish
Angela Atkinson, BS, English, Spearfish
Tiarra Bartels, BS, Sociology, Spearfish
Kasey Benedict, BS, Business Administration-Management, Human Resource Management, Spearfish
Brandon Bentley, BS, Professional Accountancy, Cum Laude, Spearfish
AlecSandra Bihlmaier, BS, Human Services, Sociology, Spearfish
Tessa Braddy, BS, Speech Communications, Magna Cum Laude, Spearfish
Danielle Briere, BS, Biology, Cum Laude, Spearfish
Jill Brotherton, BS, Biology, Chemistry, Spearfish
Toni Brun, BS, Psychology, BSED Special Education, Spearfish
Jason Callison, BS, Business Administration-Management, Economics and Finance, Spearfish
Jonathan Crosswait, BSED, Biology, Cum Laude, Spearfish
Teri Decker, BSED, Elementary Education, Magna Cum Laude, Spearfish
Joshua Delahoyde, BS, Wellness Management, Spearfish
Summer Di Gioia, BS, American Indian Studies, Spearfish
Joseph Dickman, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Spearfish
Tyrell Ehnes, BS, Biology, Spearfish
Alex Engelhardt, BSED, Elementary Education, Spearfish
Kayla Ferguson, BS, Wellness Management, Spearfish
Garrett Fox, BS, Business Administration-Management, Spearfish
Christian Gross, BS, Business Administration-Management, Spearfish
Riston Haugen, MS, Integrative Genomics, Spearfish
Kimberly Hipple, BS, Business Administration-Management, Spearfish
Ashleigh Hoff, BSED, Elementary Education, Special Education, Spearfish
Danelle Johnson, BSED, Elementary Education, Special Education, Early Childhood/Special Education, Spearfish
Lindsey Jungwirth, BS, Exercise Science, Spearfish
Matthew Kapust, BS, Mass Communications, Communication Arts, Spearfish
Tyson Karn, BSED, Physical Education, Spearfish
Kristoffer Kjerengtroen, BS, History, Mass Communications, Spearfish
Justin Kloppel, BS, Mass Communications, Spearfish
David Klynsma, BS, Business Administration-Management, Spearfish
Michael Knutson, BS, Art, Spearfish
Harumi Kobayashi, BS, Music, Spearfish
Jenniene Krentz, BSED, Biology, Cum Laude, Spearfish
Jeremy Leone, BS, Psychology, Spanish, Spearfish
Judy Martens, BSED, Early Childhood/Special Education, Elementary Education, Magna Cum Laude, Spearfish
Mark Mazza, BS, Biology, Magna Cum Laude, Spearfish
Ian McCafferty, BS, History, Spearfish
Brooke McLellan, BA, Art, Spearfish
Meghan McNary, BSED, Elementary Education, Spearfish
Jamie Meeker, BS, Mass Communications, Spearfish
Pankaj Mehrotra, MS, Integrative Genomics, Spearfish
Jess Moser, BS, Biology, Cum Laude, Spearfish
Tracy Mosness, MS, Strategic Leadership, Spearfish
Lyndsie Muhlbeier, BSED, Spanish, Spearfish
Lindsey Mundorf, BSED, Art, Spearfish
Melanie Mundt, BS, Psychology Art, Spearfish
Katie Ness, BS, Sociology, Summa Cum Laude, Spearfish
Brittanny Newton, BS, Human Services, Sociology, Spearfish
David Nickel, BS, History, Spearfish
Jason Nies, BS, Biology, Political Science, Spearfish
Jared Noem, BS, Business Administration-Management, Marketing, Spearfish
Joshua Peters, BS, Outdoor Education, Spearfish
Lindsey Reiner, BS, Psychology, Spearfish
Mary Ringstmeyer, BS, Communication Arts, Art, Spearfish
Megan Roadifer, BSED, Art, Cum Laude, Spearfish
Paul Rodriguez, BS, Business Administration-Accounting, Spearfish
Kristal Running Wolf, BS, Environmental Physical, Science, Spearfish
Rachelle Sage, BS, Business Administration-Management, Marketing, Spearfish
Bradd Schafer, MS, Strategic Leadership, Spearfish
Jessica Schaffer, BS, Business Administration-Management, Spearfish
John Schlesselman, BS, Industrial Technology, Spearfish
Hillary Schwab, BS, Biology, Psychology, Spearfish
Kevin Schwan, BS, Mass Communications, Spearfish
Amber Schweigert, BSED, Elementary Education, Special Education, Spearfish
Megan Siebenaller, BSED, Elementary Education, Special Education, Early Childhood/Special Education, Summa Cum Laude, Spearfish
Cody Smith, BSED, Art, Spearfish
Abigail Snowden, BS, Mass, Communications, Spearfish
Huoyao Tan, BS, Business Administration-Management, Economics and Finance, Professional Accountancy, Spearfish
Jasmin Teigen, BS, Human Services, Sociology, Spearfish
Nathaniel Van Patten, BS, Outdoor Education, Biology, Magna Cum Laude, Spearfish
Ashton Vandenhoek, BSED, Vocal Music, Spearfish
Ganeva VanVleck, BS, Psychology, Spearfish
Reggie Walters, BS, Environmental Physical Science, Cum Laude, Spearfish
Jennifer Wetz, BSED, Early Childhood/Special Education, Spearfish
Benjamin Yackley, BS, Biology, Spearfish
Russell Eisenbraun, AA, General Studies, Sturgis
Cheryllynn Isaacson, MS, Curriculum and Instruction, Sturgis
Julia Jackson, MS, Strategic Leadership, Sturgis
Peter Lemke, BS, Mathematics, Magna Cum Laude, Sturgis
Dana Limbo, MS, Strategic Leadership, Sturgis
Joshua McDonald, BS, Sociology, Political Science, Sturgis
Corey Reimer, BS, Mass Communications, Sturgis
Robert Robbins, BSED, Elementary Education, Sturgis
Kristen Spiel, BS, Biology, Cum Laude, Sturgis
Gwendolyn Writer, BS, Environmental Physical Science, Sturgis
Kendra Krcil, BS, Biology, Summerset
Jennifer Adams, BSED, Elementary Education, Special Education, Sundance, Wyo.
Meloney Humphrey, BSED, Art, Sundance, Wyo.
Darcy Lenz, BSED, Elementary Education, Cum Laude, Sundance, Wyo.
Michelle Ramsey, BSED, Elementary Education, Special Education, Sundance, Wyo.
Quinn Schoenewald, BS, Wellness Management, Thermopolis, Wyo.
Corrine Huber, MS, Strategic Leadership, Timber Lake
Jayne Pfeifle, AS, K-12 Paraprofessional, Timber Lake
Ryan Brown, BS, Exercise Science, Tuba City, Ariz.
Cheryl Cowan, BS, Biology, Turner, Mont.
Melissa Hampton, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Upton, Wyo.
Stacy Hadrick, MS, Strategic Leadership, Vale
Jason Reinders, MS, Curriculum and Instruction, Valentine, Neb.
Kate Durst, MS, Curriculum and Instruction, Vermillion
Taylor Williams, AA, General Studies, Volborg, Mont.
Pandianne Pittman, MS, Curriculum and Instruction, Wall
Cassie Weaver, BS, Business Administration-Management, Human Resource Management, Wall
Bryan Seim, BS, Exercise Science, Wheatland, Wyo.
Jennalee Nightingale, BS, Biology, White Lake
Elizabeth Burtzlaff, MS, Curriculum and Instruction, Whitewood
Justin Allen, BS, Business Administration-Management, Marketing, Wilmington, Del.
Charity Bock, BS, Psychology, Worland, Wyo.
 

Actions: E-mail | Permalink |

Black Hills State University faculty, staff, and students are transforming lives and making headlines with their achievements. Below you will find our most recent headlines. Articles are archived monthly and are available by following the links on the right. Email
 CampusCurrents@bhsu.edu or call 605.642.6215 to share your news item.