BHSU students earn degrees during 2016 fall commencement ceremony

Author: BHSU Communications/Wednesday, January 25, 2017/Categories: 2017

Black Hills State University announces the names of 217 students who graduated from the University during fall commencement in December.

More than 200 Black Hills State University graduates were awarded master, bachelor, associate degrees and certificates during the University's 172nd commencement ceremony in December.

All graduates are listed below by hometown or current residence. Degrees are indicated by the following: MBA, master of business administration M.Ed., master of education MS, master of science BA, bachelor of arts BGS, bachelor of general studies BS, bachelor of science BSED, bachelor of science in education AA, associate of arts AS, associate of science.

Bachelor degree candidates who graduated with honors are noted by the following designations: cum laude, grade point average(GPA) 3.5 to 3.699 magna cum laude, GPA of 3.7 to 3.899 and summa cum laude, GPA of 3.9 or higher. Associate degree candidates who graduated with honors are noted by the following designations: with honor, GPA of 3.5 to 3.699 with high honor, GPA of 3.7 to 3.899 and with highest honor, GPA of 3.9 or higher.  

Arizona

Queen Creek: Erika Bendickson, BSED, Elementary Education Tucson: Lyndee Jones, BGS, General StudiesCalifornia

Garden Grove: Cory Noss, BS, BiologyColorado

Broomfield: Nicholas Ongarato, BS, Mass Communications Wiggins: Travis Groves, BS, Environmental Physical ScienceIowa

Ames: Elizabeth Peters, BS, Social Science Sheldon: Katerina Griffin, BS, BiologyIndiana

Indianapolis: Joseph Burch, BGS, General StudiesMassachusetts

Ashby: Christine Patterson, BS, Human ServicesMinnesota

Worthington: Brandey Jones, BS, Human Services, Sociology, Cum LaudeMontana

Box Elder: Kendall Murie, BS, Biology Bozeman: Ashley Irion, BS, Business Administration-Management Broadus: Darol Lanke, BS, Exercise Science William Stuver, BS, HistoryNebraska

Alliance: Whitney Wills, BSED, Elementary Education Maywood: Taylor Stone, BS, Mass Communications North Platte: Bryan Shurigar, BS, PsychologyNew Jersey

JB MDL (Joint Base McGuire-Dix-Lakehurst): Lisa Merriss, BS, Psychology, SociologyNevada

Elko: Janelle Simon, BS, American Indian Studies Minden: Jennifer Hockaday, BGS, General StudiesNew York

New York: Tyler Simmons, BS, Exercise Science

South Dakota

Aberdeen: Bobbi Burdette, BSED, Physical Education Belle Fourche: Penny Austin, BSED, Special Education, Magna Cum Laude Jara Decker, BS, Sociology, Human Services, Magna Cum Laude Addie Giesen, BSED, Early Childhood/Special Education, Magna Cum Laude Lyndee McAmis, BSED, Elementary Education, Cum Laude Amanda Proefrock, AS, Applied Health Sciences Terin Schnaible, BS, Business Administration-Accounting Kelly Winter-Howard, BSED, Special Education, Cum Laude Black Hawk: Sarah Adam, BS, Sociology, Cum Laude Kennidi Fisher, AA, General Studies Kyle Huling, AA, General Studies Brandy McCloud, BSED, Elementary Education, Special Education, Cum Laude Ashley Wermers, BS, Exercise Science Box Elder: Teresa Crumley, AA, General Studies Kevin Ford, BS, Business Administration-Accounting Bobby Haworth, BS, Engineering Technology-Advanced Manufacturing Leon Herder, BSED, Composite Science Education Brittany Kneebone, BSED, Elementary Education, Special Education, Cum Laude Sydney Konelick, BSED, Elementary Education Chaski Merritt, BS, Business Administration-Accounting Cydnee Middlemas, AA, General Studies Stacie Sooy, MS, Secondary Education Burke: Sarah Tipton, BGS, General Studies Chamberlain: Lindsey DeHaai, BSED, Elementary Education Custer: Tyler Rousselle, BS, Human Services Deadwood: Tanner Adler, BS, Exercise Science Edgemont: Lacy Stevens, BS, Biology Ellsworth AFB: Katherine Rossmiller, AA, General Studies Florence: Taylor Huppler, BSED, Biology Fort Pierre: Megan Arneson, BS, Professional Accountancy, Magna Cum Laude Harrold: Morgan Butzman, BSED, Elementary Education Hartford: Lyndsay Ingalls, MS, Curriculum and Instruction Hill City: Dietric McConnell, BS, Outdoor Education Huron: Bernard Keeler, BS, Business Administration-Management, Accounting, Cum Laude Lead: Xanthe DeWolf, BS, Political Science Matthew Eggers, BS, Engineering Technology-Advanced Manufacturing Ryan Harrison, BS, Mass Communications, Graphic Design/Communications Tracy Sigdestad, MS, Sustainability Lemmon: Jesse Oliver, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies Hailey VanLishout, BSED, Physical Education Long Valley: Kassidy Ferguson, BS, Business Administration-Management Mitchell: Laura Heisinger, BS, Mass Communications Mobridge: Lisa Hurd, BSED, English, Cum Laude Nemo: McKinzey Boullion, AS, Applied Health Sciences New Underwood: Alexander Anderson, BGS, General Studies Newell: Kayla Chyba, BS, Exercise Science Parade: Courtney Fischer, BS, Exercise Science Piedmont: Tina Bernad, BS, Mass Communications Janet Diaz, BS, Art, Psychology, Cum Laude Ryan Kreber, BS, History, Social Science Denton McGregor, MBA, Applied Management Cheyenne Quinn, BS, Business Administration-Management, Human Resource Management, Economics & Finance, Magna Cum Laude Pierre: Justine Garber, BSED, Composite Science Education Justine Perry, M.Ed., Reading Education Chelsey Ward, BS, Human Services, Psychology, Sociology Brendan Whitebird, BS, Exercise Science Rapid City: Duran Abourezk, BS, Sociology Rockiel Akason, BSED, Special Education, Magna Cum Laude Lindzie Bergman, AA, General Studies Amanda Bom, BS, Psychology Rikki Burgess, BS, Human Services, Sociology Christopher Busskohl, BS, Engineering Technology-Construction Technology, Magna Cum Laude Mindy Crandall, AA, General Studies Ashley Eller, BS, Engineering Technology-Advanced Manufacturing Amy Feiock, BS, Psychology Amanda Fritz, BS, Graphic Design/Communications, Magna Cum Laude Daniel Gaudino, BSED, Elementary Education, Magna Cum Laude Katelynn Gray, AS, Applied Health Sciences Jennifer Harp, BSED, Special Education Emily Harris, BS, Business Administration-Marketing Mark Hartford, AA, General Studies Michael Herren, BSED, Composite Science Education Michael Hittle, BS, Environmental Physical Science Lindsey Hixson, BS, Human Services, Psychology, Cum Laude Chad Hofkamp, BS, Business Administration-Management Jaime Johnson, AS, Applied Health Sciences Natalie Johnson, BGS, General Studies Kelsey Jones, BSED, Elementary Education, Special Education, Magna Cum Laude Jamie Kienzle, BS, Business Administration-Management Rachelle King, BS, Mass Communications Leah Lashley, BSED, Elementary Education, Early Childhood/Special Education, Cum Laude Joslin Le May, AA, General Studies Rollie Lewison, BS, Business Administration-Management Brady Licht, BSED, English Chynna Lockett, BS, Mass Communications Alicia Marion, AA, General Studies Marissa McFarland, AS, Applied Health Sciences Alex Mentele, BS, Mass Communications Trevor Mills, BS, Business Administration-Accounting Brenda Moore, BS, Business Administration-Accounting, Summa Cum Laude Elizabeth Pappas, BS, Psychology Victoria Pierce, BS, Sociology, Human Services Lauren Pyle, BS, Sociology Bjorg Remmers-Seymour, AS, Applied Health Sciences, With High Honor Sara Renton, BS, Human Services, Sociology Heywood Robinson, M.Ed., Reading Education Marc Robson, BS, Human Services Bryanna Rose, AA, General Studies Joshua Salley, AA, General Studies Robert Sanderson, BGS, General Studies Hussein Sanooh, BSED, English Jennifer Schumacher, BSED, Special Education, Cum Laude Taryn Sever, BSED, Elementary Education John Shultz, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies Amber Sieveke, BS, Psychology, Sociology, Cum Laude Kathy Stewart-Martinson, BS, Business Administration-Tourism/Hospitality Management, Magna Cum Laude Kayla Stoebner, BS, Sociology Carol Swanson, AA, General Studies Ian Vidinha, BS, Business Administration-Management Dianna Williamson, MS, Strategic Leadership Sarah Witcraft, BS, History Redfield: Colton Taylor, BS, Biology Sioux Falls: Ethan Thompson, MS, Integrative Genomics Spearfish: Nathan Carrillo, BS, Exercise Science Lexis Cramer, BS, Business Administration-Human Resource Management Bayanmunkh Densmaa, BS, Business Administration-Economics & Finance Kyle Ellingsworth, BS, Business Administration-Management Kaitlin Erickson, BSED, Elementary Education, Special Education, Magna Cum Laude Cali Ewing, BS, Biology Caleb Garza, BS, Mass Communications Kayla Goss, BS, Human Services Chrystina Harich, BSED, Mathematics, Cum Laude Blake Hartman, BS, Business Administration-Marketing Karli Hills, AA, General Studies Karin Humar, BS, Business Administration-Marketing, Summa Cum Laude, International University Honors Scholar Jessica Janicke, BS, Psychology Jordan Jenkins, BSED, Elementary Education Megan LaFayette, BSED, Elementary Education, Cum Laude Scott Loveland, BS, Outdoor Education Ryan Mader, BS, Business Administration-Management Lisa McCain, BSED, Elementary Education, Cum Laude Joshua Miller, BSED, Elementary Education Tanner Miller, BS, Business Administration-Management, Accounting Lisa Parks, BS, Human Services, Sociology, Summa Cum Laude Jennifer Peterson, BSED, Elementary Education, Cum Laude Vivara Rages, BS, Chemistry, Cum Laude Elizabeth Richards, BS, Graphic Design/Communications, Mass Communications Hunter Schmuck, BSED, Elementary Education, Cum Laude Paul Smidt, BS, Environmental Physical Science Hunter Smith, BS, Art Samantha Stadel, BSED, Elementary Education Alanna Weahkee Rios, BS, Art, Graphic Design/Communications, Magna Cum Laude Paul Wojton, BS, Psychology Donald Zacher, BGS, General Studies Sturgis: Allison Anderson, BS, Psychology, Sociology, Human Services Joni Burgess, BS, Mass Communications Ashley Cooper, AS, Applied Health Sciences Davin Steeves, BS, English, Summa Cum Laude Summerset: Michael Green, BS, History Nolen Holt, BS, Business Administration-Management Wall: Heidi Huether, BS, Business Administration-Tourism/Hospitality Management, Cum Laude Madison McLaughlin, BSED, Physical Education Whitewood: Robert Hill, M.Ed., Reading Education Marty O'Dea, BS, Business Administration-Management Bethany Reman, BS, Biology, Summa Cum Laude Winner: Bridget Aeschbacher, BSED, Special Education Nathan Naasz, BSED, Elementary Education, Special Education Yankton: Kelsey Huntley, BSED, Elementary Education   

Wyoming

Beulah: Carlina Grine, BS, Biology Lindsey Sainsbury, BS, Psychology Casper: Nathan Binfet, BS, Chemistry Michelle Stevens, BSED, Art Chloe Zimmer, BS, Exercise Science, Magna Cum Laude Cheyenne: Valerie Horgen, BGS, General Studies Alyssa Trevathan, BSED, Elementary Education Cody: Toni Lewis, AS, Applied Health Sciences Douglas: Mariah McNare, BSED, Elementary Education, Special Education Gillette: Jenessa Anderson, M.Ed., Reading Education Desireacutee Bazemore, BSED, Elementary Education, Summa Cum Laude Hannah Earley, BS, Business Administration-Management Cassidy Koski, BS, Exercise Science Tessa Krohn, BS, Biology McKean Madsen, BSED, Elementary Education Courtney Oelke, MS, Curriculum and Instruction Julia Pasch, MS, Curriculum and Instruction Tyler Pownall, BSED, Special Education Jill Rashleigh, MS, Curriculum and Instruction Kade Wasson, BS, Exercise Science Glenrock: Shayla Wickett, BS, Biology Hulett: Hailey Letellier, AS, Applied Health Sciences Laramie: Christina DiJohn, BS, Business Administration-Tourism/Hospitality Management Newcastle: Alexandria Barrett, BSED, English Haley Himrich, AA, General Studies Osage: Taylor Tavegia, AA, General Studies Pine Haven: Paige Allen, BS, Professional Accountancy, Business Administration-Economics & Finance Rozet: Hugh Cook, BS, Mass Communications, History, Cum Laude Sheridan: Ryan Barker, BS, Environmental Physical Science Alex Birchby, BS, Psychology Riley Ryan, BS, Exercise Science, Magna Cum Laude Wheatland: Ward Anderson, BSED, Physical Education Worland: Gregory Hunter, BS, Engineering Technology-Construction  

International

Hong Kong: Chor Ni Tsoi, BS, Business Administration-Accounting, Magna Cum Laude Indonesia: Derrek Tyler, BS, Corporate Communication Japan: Sumire Matsumoto, BS, Corporate Communication, Mass Communications Natsumi Onuki, BS, Business Administration-Human Resource Management Kie Tatsukawa, BS, Business Administration-Tourism/Hospitality Management            
Print

Number of views (400)/Comments (0)

x