23

The recipient of the 2008 Kevin Whirlwind Horse memorial scholarship was, Lacey Waterbury, Black Hills State University sophomore social science major from Belle Fourche. The scholarship was presented by Kevin’s mother, Mae Whirlwind Horse. Each year at the annual Kevin Whirlwind Horse Memorial Run/Walk, one $500 scholarship is presented to an American Indian sophomore who demonstrates outstanding ability and leadership skills.
Black Hills State University sophomore Lacey Waterbury, social science major from Belle Fourche, is the recipient of the 2008 Kevin Whirlwind Horse Memorial Scholarship.

Each year during the Kevin Whirlwind Horse Memorial Run/Walk, a $500 scholarship is presented to an American Indian sophomore who demonstrates outstanding academic ability and leadership skills.

The overall winners for this year’s race were Wes Broeder and Tara Brodkorb in the 10K run and Tyson White and Marne Gorder in the 5K run.

The Kevin Whirlwind Horse Memorial Run is sponsored each year on the Saturday of the Lakota Omniciye spring powwow in memory of Kevin Whirlwind Horse, a former Black Hills State University student who was killed in a car accident in 1984. Marla Herman, a fellow student and member of Lakota Omniciye, organized the first memorial run in the spring of 1985, and it has been held every year since.

Kevin was an active and respected student leader, and the memorial run/walk fundraiser serves to recognize the achievements of students who are working to improve their campus, community, and world through the active pursuit of higher education.

Complete race results:

(runners are from Spearfish unless otherwise noted)

Girls 8 and under ¼ mile run: 1st, Isabella Silva; 2nd, Malia Fallis – Manderson; 3rd, Stevie Fallis - Manderson

Boys 8 and under ¼ mile run: 1st, Caiden Stores - Belle Fourche

Girls 9-12 ½ mile run: 1st, Lareese Blue Legs - Pine Ridge; 2nd, Danielle Whirlwind Horse - Manderson

Boys 9-12 ½ mile run: 1st, Brandon Iron Hawk; 2nd, Canute Bancroft; 3rd, Sterling McMichael

5-K results:

Women 13 and under: 1st, Madeline Whay - Rapid City

Men 13 and under: 1st, Colton Hall

Women 13-19: 1st, Kelly Lokken

Men 13-19: 1st, Jon Ramsey; 2nd, Derek Deis; 3rd, Matt Pedersen

Women 20-29: 1st, Marne Gorder; 2nd, Stacy VanEkeren; 3rd, Mary Deichert

Men 20-29: 1st, Tyson White - Eagle Butte; 2nd, John Busscher – Lead; 3rd, Matthew Uses Knife - Eagle Butte

Women 30-39: 1st, Valerie McMichael; 2nd, Shannon Stores - Belle Fourche; 3rd, Rebecca Pedersen

Men 30-39: 1st, Robby Chavira - Rapid City; 2nd, Warren Thunder, Jr. - Bonduel, Wis.; 3rd, Robert Cota

Women 40-49: 1st, Angie Leonard; 2nd, Lynn Hartje; 3rd, LeAnn Triscori

Men 40-49: 1st, Buzz Larvie – Rosebud; 2nd, Lou Conroy; 3rd, Brent Dschaak - Belle Fourche

Women 50 & over: 1st, Yvonne Adrion - Belle Fourche

Men 50 & over: 1st, Wade Pehl - Belle Fourche; 2nd, George Watts - Valentine, Neb.; 3rd, Mike Besso - Lead

10-K results:

Women 20-29: 1st, Tara Brodkorb – Lead; 2nd, Savannah Horst; 3rd, Terra Norton - Gillette

Men 20-29: Chris Stores - Belle Fourche; 2nd, Luke Connally

Women 30-39: 1st, Wendy McCartney; 2nd, Krista Stevens; 3rd, Doreen Schaar Gillette, Wyo.

Men 30-39: 1st, Wes Broeder; 2nd, Jonathan Nygard - Black Hawk; 3rd, Douglas Stevens

Men 40-49: 1st, Kip Coates; 2nd, David McGurren - Bismarck, N.D.; 3rd, Mark Hager - Bismarck, N.D.

Women 50 & over: 1st, Betty Heineke – Gillette Wyo.; 2nd, Christine Davis; 3rd, Kate McGraw - Lead

Men 50 & over: 1st, Wally Little Moon - Howes; 2nd, Bob Whay - Rapid City; 3rd, Bob Meyer