23

There were over 450 candidates for Spring 2012 graduation at Black Hills State University.

Graduates are listed in alphabetical order by city. Degrees are indicated by the following: MBA, master of business administration; MED, master of education; MS, master of science; BA, bachelor of arts; BATS, bachelor of applied technical science; BS, bachelor of science; BSED, bachelor of science in education; AA, associate of arts; AS, associate of science.

Bachelor degree candidates who graduated with honors are noted by the following designations: cum laude (cum), grade point average of 3.5 to 3.699; magna cum laude (magna), gpa of 3.7 to 3.899; and summa cum laude (summa), gpa of 3.9 or higher.

Associate degree candidates who graduated with honors are noted by the following designations: with honor, grade point average of 3.5 to 3.699; with high honor, gpa of 3.7 to 3.899; and with highest honor, gpa of 3.9 or higher.

Rachelle King, BS, Mass Communications, Alliance, Neb.
Evan Brindley, BS, Human Services, Sociology, Belle Fourche 
Nathan Hoogshagen, MS, Strategic Leadership, Belle Fourche 
Laura Laudanskas, AA, General Studies, Belle Fourche 
Lacey Livermont, Cum Laude, BS, Human Services, Sociology, Belle Fourche 
David McGuiness, BS, Outdoor Education, Belle Fourche 
Grace O'Connor, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Belle Fourche 
Chelsie Ogaard, BS, Psychology, Belle Fourche 
Sarah Reilley, BSED, English, Belle Fourche 
Tracy Shellhammer, BS, Political Science, Belle Fourche 
Chris Waldt, BS, Human Services, Sociology, Belle Fourche 
Jared Weich, BS, Business Administration-Management, Belle Fourche 
Dustin Guericke, BS, English, Bellevue, Neb.
LaTasha Buchholz, BS, Professional Accountancy, Belvidere 
Alyssa Kolb, BSED, Elementary Education, Bison 
Abby Landphere, MS, Curriculum and Instruction, Bison 
Sara Nash, BS, Business Administration-Management, Business Administration-Tourism & Hospitality, Bison 
Lori Colbeck, BS, Mass Communications, Black Hawk 
Teresa Franzen, MS, Strategic Leadership, Black Hawk 
Scott Klopfenstein, Magna Cum Laude, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial   Studies, Black Hawk 
Stephen Klopfenstein, Cum Laude, BS, Mass Communications, Black Hawk 
Cheryl Kosobud, AA, General Studies, Black Hawk 
Lindsey Kreun, BS, Biology, Black Hawk 
Luke Neely, MBA, Applied Management, Black Hawk 
Cory Schultz, Cum Laude, BS, Mass Communications, Communication Arts, Black Hawk 
Autumn Trescott, Cum Laude, BATS, General Technology, Black Hawk 
Trisha Cahoy, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Bonesteel 
Dennis Albers, Cum Laude, BS, Biology, Box Elder 
Caleb Andersh, BS, Business Administration-Management, Marketing, Box Elder 
Karla Dieterle, MS, Curriculum and Instruction, Box Elder 
Alvin Grassrope, BS, Sociology, Box Elder 
James Jankowski, BSED, Elementary Education, Box Elder 
Kyle Koch, BS, Outdoor Education, Box Elder 
Harley Lux, MBA, Applied Management, Box Elder 
Brittany Price, BS, Art, History, Box Elder 
Jerilyn Weis, BS, Biology, Box Elder 
McKenzie Stowater, BS, Exercise Science, Brandon 
Rubi Martinez, BS, Corporate Communication, Brighton, Colo.
Tanna Stadler, MS, Curriculum and Instruction, Brookings 
Victoria Chrisman, BS, Human Services, Brownsville, Ore.
Joseph Dickman, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Buffalo 
Matthew McGee, BS, Psychology, Butte, Mont.
Tania New, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Special Education, Carter 
Elaine Brubaker, BSED, English, Casper, Wyo.
Deanna Eickhoff-Brownell, MS, Curriculum and Instruction, Casper, Wyo.
Kathy Pollock, MS, Curriculum and Instruction, Casper, Wyo.
Mark Stefanovic, BS, Business Administration-Management, Casper, Wyo.
Christina Tinker, MS, Curriculum and Instruction, Casper, Wyo.
Stephanie Wise, MS, Curriculum and Instruction, Casper, Wyo.
Jonathan Plucker, BS, Industrial Technology, Chancellor 
Yang Wang, BS, Business Administration-Economics & Finance, Chengdu, Sichuan Province 
Kyle King, BS, General Studies, Chico, Calif.
Joseph McAllister, MS, Integrative Genomics, Choctaw, Okla.
Robyn Rosechandler, BS, Mass Communications, Cody, Wyo.
Newley Kartak, BS, Communication Arts, Corporate Communication, Colome 
Nicole Albers, BSED, Elementary Education, Colorado Springs, Colo.
Doreen Fods, MS, Curriculum and Instruction, Colton 
Dakota Walkling, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Crookston, Neb.
Debra Brink, BS, Business Administration-Management, Accounting, Human Resource Management, Deadwood 
Eric Broussard, Magna Cum Laude, BS, History, Deadwood 
Darcey McNary, BSED, Elementary Education, Special Education, Deadwood 
Michelle Salzer, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality, Management, Deadwood 
Roy Sundstrom, BS, Human Services, Deadwood 
Michael Bailey, MS, Strategic Leadership, Devine, Texas
Sonja Erickson Magna Cum Laude, BS, Mass Communications, Douglas, Wyo.
Nicole Morrell, MS, Curriculum and Instruction, Douglas, Wyo.
Cheryl Geraets, MS, Curriculum and Instruction, Dupree 
Mattea Schultz, Magna Cum Laude, BS, Business Administration-Management, Edgemont 
Orin Hansen, Cum Laude, BS, Biology, Ekalaka, Mont.
Jennifer Stieg, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Ekalaka, Mont.
Shelley Richou, MS, Curriculum and Instruction, Elk Point 
Lisa Koch, BSED, Art, Elkton 
Laura Garcia, BS, Psychology, Ellsworth 
Martie Haines, BS, Business Administration-Management, Marketing, Faith 
Sarah Jordan, Cum Laude, BS, Mass Communications, Communication Arts, Faith 
Kayla Drieling, BS, Outdoor Education, Fort Calhoun, Neb.
Brooke Schafer, BS, Social Science, Fowler, Mich.
Debra Nickels-Silvernagel, BS, Psychology, Fruitdale  
Erin Marsh, MS, Curriculum and Instruction, Ft. Pierre 
Megan Kruthoff, BS, Psychology, Garretson 
Jessica Hirsch, BS, Sociology, Human Services, Gayville 
McKenzie Shields, BSED, Elementary Education, Gettysburg 
Mitchell Austin, BS, General Studies, Gillette, Wyo.
Jerisha Ganske, BSED, Special Education, Gillette, Wyo.
Travis Heitmann, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.
Ryan Suhr, BS, Outdoor Education, History, Gillette, Wyo.
Kasi True, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.
Jessica Werries, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.
Jonathan Williams, BSED, Composite Social Science, Gillette, Wyo.
Aaron Velez, BS, Human Services, Sociology, Goldsboro, N.C.
Michael Badovinatz, BS, Business Administration-Management, Marketing, Grand Junction, Colo.
Christopher Castle, BS, History, Great Falls, Mont.
Clayton Pottorff, BSED, Special Education, Greeley, Colo.
Melissa Petersen, BS, Business Administration-Management, Marketing, Gregory 
Rhea Richards, BS, Sociology, Psychology, Human Services, Gregory 
Kassy Norman, BS, Exercise Science, Hayes 
Jennifer Beckler, Cum Laude, BS, Speech Communications, Mass Communications, Hermosa 
Brichelle Burnett, BS, Art, Hermosa 
Alexa Jutila, BS, History, Hermosa 
Jennifer Johnson, Summa Cum Laude, BS, Mathematics, Hettinger, N.D.
Jason Le Febre, BSED, History, Hettinger, N.D.
Savannah Dederick, BS, Exercise Science, Highlands Ranch, Colo.
Marissa McCloud, BS, Sociology, Psychology, Highmore 
Jarod Burleson, BS, Outdoor Education, Hill City 
Bertha DeAnda, BA, Spanish, Hill City 
Rebecca MacLanders, MS, Curriculum and Instruction, Hill City 
Bobbi-Jo Tuschen, Magna Cum Laude, BSED, Early Childhood/Special Education, Hill City 
Kristi Maloney, MS, Curriculum and Instruction, Hinton, Iowa
Acacia Casner, MS, Curriculum and Instruction, Hot Springs 
Theodore Schmidt, BS, Speech Communications, Hot Springs 
Adam Ferrier, BS, Psychology, Huron 
Matthew Sather, BS, Corporate Communication, Huron 
Brian Roe, MS, Strategic Leadership, Indianapolis, Ind.
Alison Shoup, MS, Curriculum and Instruction, Interior 
TaraJo Deuter, BS, Political Science, Human Services, Kadoka 
Laurie Prichard, MS, Curriculum and Instruction, Kadoka 
Christy Willert, MS, Curriculum and Instruction, Kadoka 
Scott Green, MS, Strategic Leadership, Kansas City, Mo.
Samantha Kling, BS, Business Administration-Management, Human Resource Management, Keldron 
Kendra Sheets, BSED, Elementary Education, Kennebec 
Kristin Sundall, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Special Education, Kennebec 
Michael Beck, BS, English, Keystone 
Samantha Dvorak, BS, Exercise Science, Lake Andes 
Kyle Kennedy, MS, Integrative Genomics, Lake City, Minn.
John Dagit, BSED, Elementary Education, Lead 
Mathew Laidlaw, BS, Political Science, Lead 
Angela Miles, BSED, Elementary Education, Lead 
Sarah Stagner, Magna Cum Laude, BS, Exercise Science, Lead 
Leigh Bordewyk, Cum Laude, BS, Exercise Science, Loveland, Colo.
Jed Morgan, Summa Cum Laude, BS, Business Administration-Management, Accounting, Loveland, Colo.
Jonna Langston, BS, Sociology, Human Services, Lusk. Wyo.
Erica Clements, MS, Strategic Leadership, Madison 
Amy Crissinger, MS, Strategic Leadership, Madison 
Robert Schaefer, BS, Business Administration-Management, Economics & Finance, Madison 
Landon Wood, BS, Human Services, Sociology, Manderson, Wyo.
Keely Krolikowski, Summa Cum Laude, BS, Composite Chemistry, Martin 
Maegan Scherer, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Marketing, Martin 
Lori Pruitt, MS, Strategic Leadership, Milford, Iowa
Laura Sidwell, BS, Business Administration-Accounting,  Mills, Wyo.
Jennifer Reevas, MS, Curriculum and Instruction, Mission 
Kathryn Swank, MS, Curriculum and Instruction, Mission 
Andrew Gates, BS, History, Mitchell 
Eva Herman, Cum Laude, BS, Sociology, Monroe, Wash.
Marci Allison, BSED, History, Moorcroft, Wyo.
Ashley Clonch, BSED, Elementary Education, Moorcroft, Wyo.
April Currier Sommer, BSED, Elementary Education, Moorcroft, Wyo.
Shanna Kinnick, MS, Curriculum and Instruction, Moorcroft, Wyo.
Rhonda Airheart, BSED, Mathematics, New Underwood 
Alyssa Arp, Cum Laude, BSED, Early Childhood/Special Education, Newcastle, Wyo.
Kristin Carmichael, MS, Curriculum and Instruction, Newcastle, Wyo.
Nicholas Gray, BSED, Elementary Education, Newcastle, Wyo.
Leslie Morris, BSED, Special Education, Newcastle, Wyo.
Mamie Plymesser, BS, General Studies, Newcastle, Wyo.
Dustin  Hawkins, BS, Outdoor Education, Newell 
Jesse Komes, BS Outdoor Education, Newell 
Denise Nehmer, BS, Psychology, Sociology, Nisland 
Amy Rosenwald, MED, Reading, Overland Park, Kan.
Kyle Baker, BSED, Composite Science Education, Piedmont 
Barry Johnson, BS, Business Administration-Management, Piedmont  
Kelsey Adney, BS, Human Services, Sociology, Pierre 
Danae Dorsey, Paxton, MS, Curriculum and Instruction, Pierre 
Gina Geffre, Magna Cum Laude, BS, Biology, Pierre 
Blaine Harrowa, BSED, History,  Pierre 
Mackenzie Kusser, MS, Curriculum and Instruction, Pierre 
Kirby Mammenga, BSED, History, Pierre
DeShayne Nye, BS, Business Administration-Management, Accounting, Pierre 
Patrick Johnson, BS, Sociology, Human Services, Pierre  
Thomas Owsiany, BS, Human Services, Sociology, Pine, Colo.
Alexandria Brummond, BSED, Elementary Education, Special Education, Plentywood, Mont.
Andrew Dunn, MS, Curriculum and Instruction, Powder Springs, Ga.
Marchelle Brodrecht, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Presho 
Marla Kelly, BS, Exercise Science, Quinn 
Samantha Martinez, BS, Human Services, Sociology, Ramona 
Tamra Allen, Magna Cum Laude, BS, Communication Arts, Art, Rapid City 
Christia Ault, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Special Education, Rapid City 
Brittany Battista, BS, Human Services, Sociology, Rapid City 
Kallie Baum, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Trevor Bennett, BS, Mass Communications, Rapid City 
Mathew Bergendahl, BS, Psychology, Rapid City 
Mark Bubac, MBA, Applied Management, Rapid City 
Sharyl Bush, BS, Human Services, Sociology, Rapid City 
Florence Byrd, Magna Cum Laude, BS, American Indian Studies, Rapid City 
Jesse Cantrell, BS, History, Rapid City
Jesse Caron, BS, Biology, Rapid City 
Christina Carpenter, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Jamie Claussen, BSED, Elementary Education, Special Education, Rapid City 
Amber Cornella, MBA, Applied Management, Rapid City 
Nicole Covell, BSED, Elementary Education, Special Education, Rapid City 
Courtney Crosswait, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Danielle Derby, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality, Rapid City 
Erin Ducheneaux, BS, History, Political Science, Rapid City 
Amanda Egan, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Gillian Farrell, BS, Sociology, Rapid City 
Elias Fast Horse, BS, Human Services, Sociology, Rapid City 
Jaida Fehrman, Cum Laude, BS, Sociology, Rapid City 
Christina Fifer, BS, English, Rapid City 
Sunny Foster, BS, Human Services, Rapid City 
Jacquelyn Galles, BS, Psychology, Rapid City 
Dawn Galloway, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Abigail Gansen, BS, Human Services, Sociology, Rapid City 
Martin Geier, BS, Biology, Rapid City 
Gabriel Gibson, BS, English, Rapid City 
Charles Gillen, BS, Exercise Science, Rapid City 
Connie Godfrey, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Kyllie Gonzales, BS, Biology, Rapid City 
Kayla Goshorn, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Amber Grenz, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Carly Grezik, Cum Laude, BS, Psychology, Sociology, Human Services, Rapid City 
Dillon Grotti, BS, Communication Arts,  Rapid City 
Brie Groves, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality, Rapid City 
Ashlen Guthrie, BS, Sociology, Human Services, Rapid City 
Shawna Hall, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Carey Hansen, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Rapid City 
LeAnn Harrington, BS, Environmental Physical Science, Biology, Rapid City 
Mary Hatch, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Patricia Hauf, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Robert Haveman, Magna Cum Laude, BS, Sociology, Rapid City 
Marvin Heesacker, MBA, Applied Management, Rapid City 
Charla Holt, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Sarah Hood, BS, Human Services, Sociology, Rapid City 
Elena Houk, MBA, Applied Management, Rapid City 
Amanda Howe, MS, Integrative Genomics, Rapid City 
Keri James, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Katie Johnson, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Sarah Johnson, Cum Laude, BS, Sociology, Rapid City 
Tina Johnson, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Stella Joseph, BS, Psychology, Rapid City 
Faye Kann, MBA, Applied Management, Rapid City 
Jannette Kruse, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Adam Lambert, BS, Sociology, Rapid City 
Elizabeth Leinweber, Cum Laude, BS, Professional Accountancy, Rapid City 
James Leuthold, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Amanda Likness, BS, Business Administration-Management, Rapid City 
Dylan Malik, BS Business Administration-Economics & Finance,  Rapid City 
Monique Manley, MBA, Applied Management, Rapid City 
Michelle Martian, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Carrie Mason, MS, Curriculum and Instruction,  Rapid City 
Karen McGuigan, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Ashley Meggs, BS, Mass Communications, Rapid City 
Rebecca Myers, BSED, Math & Science Education, Rapid City 
Andrea Nelson, Summa Cum Laude, BS, Business Administration-Management, Marketing, Rapid City 
Thomas Odeen, BS, Sociology, Rapid City 
Catherine Ohlfs, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Megan Olson, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Tyler Olson, Magna Cum Laude, BSED, Science Education, Rapid City 
Daniel Orwa, BS, Business Administration-Management, Tourism & Hospitality, Rapid City 
Leah Oxner, MS Curriculum and Instruction, Rapid City 
Elizabeth Patton, Cum Laude, BS, Mass Communications, Communication Arts, Rapid City 
Nicole Pierce, BS, Human Services, Rapid City 
Charles Poehls, Cum Laude, BS, Mass Communications, Communication Arts, Rapid City 
Zachary Potvin, Cum Laude, BS, Business Administration-Management, Rapid City 
Roxene Powell, BS, Business Administration-Management, Human Resource Management, Rapid City 
Erin Preston, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Jody Randolph, BSED, Biology, Rapid City 
Julianne Ratliff, BS, History, Rapid City 
Salvador Reza, BSED, Special Education, BS, Human Services, Rapid City 
Jesse Rhoden, BS, Industrial Technology, Rapid City 
Jamie Richey, MBA, Applied Management, Rapid City 
Ashley Riter-Collins, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
John Robison, BS, Human Services, Psychology, Rapid City 
Michael Salisbury, Magna Cum Laude, BS, History, Rapid City 
Nicole Salway, BS, Business Administration-Management, Rapid City 
David Schmidt, MS, Curriculum and Instruction,  Rapid City 
Loretta Schmidt, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Jordan Sheets, MS, Integrative Genomics, Rapid City 
Joshua Shoun, BS, Social Science, Rapid City 
A'Lea Siedschlaw, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality, Management, Rapid City 
Stephen Simpson, BS, English, Rapid City 
Tracy Spaans, Cum Laude, BS, Communication Arts, Mass Communications, Rapid City 
Sarah Steiger, BSED, Elementary Education, Rapid City 
Kriste Steinken, BS, Human Services, Sociology, Rapid City 
Christopher Stewart, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Matthew Storms, BS, Mass Communications, Rapid City 
Genevieve Stroebe, BS, Business Administration-Accounting, Rapid City 
Saeed Sulaiman, Cum Laude, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality, Rapid City 
Li-Ting Sun, BS, Mass Communications, Rapid City 
Tasha Swanson, BS, Biology, Rapid City 
Keith Taylor, BS, Social Science, Rapid City 
Heather Theis, BS, Business Administration-Management, Marketing, Rapid City 
BreAnna Tiensvold, BS, General Studies, Rapid City 
Morey Trupe, BS, Business Administration-Economics & Finance, Rapid City 
Kaylynn Two Bulls, BS, Human Services, American Indian Studies, Sociology, Rapid City 
Teresa Vining, BS, Human Services, Rapid City 
Leah Voigt, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City 
Randall Weiss, Magna Cum Laude, BS, History, Rapid City 
Cody Welch, BS, Business Administration-Management, Marketing, Rapid City 
Kyle Weller, MBA, Applied Management, Rapid City 
Tyler Wendell, BS, Mathematics, Rapid City 
Ryan Wendt, BS, Industrial Technology, Rapid City 
Michael Wentworth, BS, Biology, Rapid City 
Jaymie Wilke, BS, Communication Arts, Rapid City 
Merideth Wilkes, BSED, Elementary Education, Early Childhood/Special Education, Rapid City 
Piper Zimmerman, BS, Business Administration-Management, Rapid City 
Nicholas Fuegen, BS, History, Redfield 
Jessie Burden, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Special Education, Riverton, Wyo.
Devin Mork, BSED, Art, Rozet, Wyo.
Katherine Haswell, MS, Curriculum and Instruction, Saint Francis 
Shawnya McGregor, MS, Curriculum and Instruction, Salem 
Amy Hartford, BS, Biology, San Diego, Calif.
Renae Iversen, MS, Curriculum and Instruction, Savage, Mont.
Brianne Osborn, MS, Curriculum and Instruction, Scottsbluff, Neb.
Sarah McFarland, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality, Selby 
Timothy Cooper, MS, Curriculum and Instruction, Sheridan, Wyo.
Tyler Diderrich, BS, Human Services, Sheridan, Wyo.
Lisa Haugen, MS, Curriculum and Instruction, Sheridan, Wyo.
Katherine Malin, BS, Business Administration-Management, Marketing, Sheridan, Wyo.
Jennifer Reed, MS, Curriculum and Instruction, Sheridan, Wyo.
Mindy Cain, BS, Business Administration-Management, Accounting, Sioux Falls 
Bryan Conner, MS, Curriculum and Instruction,  Sioux Falls 
Jennifer Doescher, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls 
Nikkie Duin, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls 
Maxwell Erpenbach, BS Outdoor Education, Sioux Falls 
Sally Flemming, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls 
Nicholas Jager, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls 
Chelsea Johnson, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls 
Lisa Klein, BS, Business Administration-Management, Sioux Falls 
Christina Magie, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls 
Michelle Rowe, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls 
Jamie Schmit, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls 
Jessica Vandrovec, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls 
Katrina Bauer, MS, Curriculum and Instruction, South Shore 
Lindsey Aberle, MS, Curriculum and Instruction, Spearfish 
Kristie Adrian, BSED, Elementary Education, Spearfish 
Austin Albers, Cum Laude, BS, Exercise Science, Spearfish 
Nicole Alexander, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Spearfish 
Haley Anderson, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Spearfish 
Telly Bamba, BS, Business Administration-Management, Marketing, Spearfish 
Michelle Barman, Magna Cum Laude, BSED, Mathematics, Spearfish 
Falin Barrett, BS, Political Science, Spearfish 
Whitney Bartels, AA, General Studies, Spearfish 
Veronica Begeman, BS, Business Administration-Management, Accounting, Spearfish 
Heather Berg, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality, Spearfish 
Tamra Bischoff, BSED, Elementary Education, Spearfish 
Debbie Cano, MS, Curriculum and Instruction, Spearfish 
Megan Clark, Magna Cum Laude, BS, Mass Communications, Communication Arts, Spearfish 
Robbie Cramer, BS, General Studies, Spearfish 
Ryan Delzer, BS, Environmental Physical Science, Spearfish 
Amanda Detweiler, Cum Laude, BS, Business Administration-Management, Marketing, Spearfish 
Nicolae Duca, BS, Mass Communications, Spearfish 
Luke Enos, BS, Business Administration-Management, Spearfish 
Adam Foote, BSED, Biology, Composite Chemistry, Spearfish 
Travis Frederickson, BS, Business Administration-Accounting, Spearfish 
James Gerdes, BS, General Studies, Spearfish 
Corinne Goodman, BS, Sociology, Human Services, Spearfish 
Bethany Hansen, BS, Mass Communications, Spearfish 
Alex Harms, BS, Business Administration-Management, Marketing, Spearfish 
Michelle Heisinger, BS, Human Services, Sociology, Spearfish 
Randall Herman, BS, Environmental Physical Science, Spearfish 
Samuel Holden, MS, Strategic Leadership, Spearfish 
Benjamin Huber, BS, Business Administration-Management, Economics & Finance, Spearfish 
Andrew Johnson, BS, Biology, Spearfish 
Hayli Johnson, BS, Business Administration-Management, Spearfish 
Jamie Kientz, Magna Cum Laude, BS, Mass Communications, Spearfish 
Paul Kragt, Magna Cum Laude, BSED, Business Education, Spearfish 
Stacy Langer, BS, Professional Accountancy, Spearfish 
Brent Larsen, MS, Curriculum and Instruction, Spearfish 
Kirstin Livermont, BSED, Composite Social Science, Spearfish 
Danielle Malone, BS, Psychology, Spearfish 
Carrie McRoden, BS, English, Spearfish 
Justus McShannon, BS, Biology, Spearfish 
Brett Montieth, BS, Biology, Spearfish 
Rhiannon Morgan, BS, General Studies, Spearfish 
Daniel Mulhair, BSED, Elementary Education, Spearfish 
Alexis Nelson, AA, General Studies, Spearfish 
John Nelson, BS, Human Services, Sociology, Spearfish 
Melissa Newland, BS, Psychology, Spearfish 
Cole Nicholas, BS, Business Administration-Management, Spearfish 
Jason Nies, MS, Integrative Genomics, Spearfish 
Trevor Olson, BSED, Elementary Education, Spearfish 
Merideth Pangburn, BS, Sociology, Spearfish 
Montana Penton, BS, Business Administration-Economics & Finance, Spearfish 
Garick Ploog, BS, Business Administration-Management, Spearfish 
Peter Pluimer, MBA, Applied Management, Spearfish 
Nathan Pulscher, MS, Strategic Leadership, Spearfish 
Jacob Roman, BS, Speech Communications, Spearfish 
Matthew Rost, BS, General Studies, Spearfish 
Bradley Schneck, BS, Mass Communications, Spearfish 
Tammy Shown, BS, Business Administration-Management, Spearfish 
Matthew Soriano, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Spearfish 
Mark Stadel, MBA Applied Management, Spearfish 
Nikolaus Svihlik, BS, Environmental Physical Science, Spearfish 
Nicole Tabone, BS, Business Administration-Management, Marketing, Spearfish 
Ann Thompson, BA, Mass Communications, Speech Communications, Spearfish 
Thomas Tieszen, BSED, Biology, Spearfish 
Scott Turner, Cum Laude, BS, Environmental Physical Science, Spearfish 
Brooks Uecker, Cum Laude, BS, Mass Communications, Spearfish 
Kade Welfl, MBA, Applied Management, Spearfish 
Christopher White, Cum Laude, BS, Biology, Chemistry, Spearfish 
Edda Winkelman, MS, Curriculum and Instruction, Spearfish 
Tabitha Witte Magna, Cum Laude, BS, Mass Communications, Corporate Communication, Spearfish 
Samantha Yenger Cremean, BS, Composite English, Spearfish 
April Yenglin, BS, Psychology, Spearfish 
Takuro Yoshimura, BS, Outdoor Education, Spearfish 
Jennifer Aldren, BSED, Elementary Education, Sturgis 
Jami Anderson, MS, Curriculum and Instruction, Sturgis 
Sierra Bruse, Magna Cum Laude, BS, Mass Communications, Communication Arts, Sturgis 
Kelli Graham, MS, Strategic Leadership, Sturgis 
Krista Johnson, BS, Psychology, Sociology, Sturgis 
Aaron Lemke, Magna Cum Laude, BS, Industrial Technology, Sturgis 
Lisa McPherson, BS, Human Services, Sturgis 
Melissa Two Crow, BS, American Indian Studies, Sturgis 
Jamie Vickers, BS, Speech Communications, Sturgis 
Emily Brick, MS Strategic Leadership, Summerset 
Misty Del Rio, BS, Human Services, Sociology, Summerset 
Brent Gamroth, Cum Laude, BS, Business Administration-Management, Summerset 
Matthew Hackett, MBA, Applied Management, Summerset 
Emily Janke, BSED, Elementary Education, Summerset 
Amanda Stoddard, BS, Exercise Science, Sundance, Wyo.
Lindsey Nighswonger, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality, Torrington, Wyo.
Joseph Voigt, BSED, Composite Social Science, Tyndall 
Cody Rhoden, BS, Business Administration-Management, Union Center 
Jennifer Strong, Cum Laude, BSED, Early Childhood/Special Education, Upton, Wyo.
Mindi Woolsey, MS, Curriculum and Instruction, Upton, Wyo.
Katie Wagner, BS, Business Administration-Management, Human Resource Management, Utica 
Diane Linster, MS, Curriculum and Instruction, Valentine, Neb.
Shauna Roshone, MS, Curriculum and Instruction, Valentine, Neb.
Sarah Hansen, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Early Childhood/Special Education, Vermillion 
Ashley Berg, BSED, Elementary Education, Wheatland, Wyo.
Sheila Berndt, MS, Curriculum and Instruction, White 
Carla Ramlo, MS, Curriculum and Instruction, White 
Tye Hale, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, White Owl 
Kelley Grebe, Cum Laude, BS, Psychology, Whitewood 
Nicole Grebe, BSED, Physical Education, Whitewood 
Amanda Johnson Bjerke, BS, Industrial Technology, Whitewood 
Alicia Lahren, BS, Psychology, Whitewood 
Abby Olson, MBA, Applied Management, Whitewood 
Gabriel Tornberg, BS, Business Administration-Management, Human Resource Management, Marketing, Whitewood 
Matthew Tasset, BS, Composite Social Science, Windsor, Colo.
Kaitlin Foster, Magna Cum Laude, BS, Corporate Communication, Winner 
Ross Patmore, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Winner 
Donna Sharkey, MS, Curriculum and Instruction, Winner 
Kody Krei, BS, Industrial Technology, Worland, Wyo.
Samuel Campfield, BSED, Physical Education, Wray, Colo.
Katie Buffington, Summa Cum Laude, BSED, English, Wright, Wyo.
Sarah DeShaw, MS, Curriculum and Instruction,  Wright, Wyo.
Brittany McKinsey, MS, Curriculum and Instruction, Wright, Wyo.
James Danner, BS, Business Administration-Management, Entrepreneurial Studies, Yankton 
Lynn Dusatko, AS, Advanced Manufacturing Technology, Yankton 
Lara Goodteacher, BS, History,  Yankton 
Nicholas Koch, AS, Advanced Manufacturing Technology, Yankton 
Tyler Toyne, BS, Outdoor Education, Yankton 
Yiran Liu, BS, English
Yang Xiang, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality