04

Iowa State University College Rodeo
September 28-29, 2006
Results as of Oct 2, 2006

Men's Team Points
1. South Dakota St Univ SDSU 550.00
2. National American University NAU 545.00
3. Dickinson State University DICKSN 415.00
4. Black Hills State University BLKHIL 240.00
5. University of Nebraska-Lincoln UNE 220.00
6. Mitchell Technical Institute MTI 160.00
7. North Dakota State Univ NDSU 120.00
8. Nebraska College of Tech. Agriculture NECTA 60.00
9. Northeast Community College NECC 50.00
Women's Team Points
1. National American University NAU 570.00
2. South Dakota St Univ SDSU 375.00
3. Black Hills State University BLKHIL 120.00
4. Dickinson State University DICKSN 115.00
5. Iowa Central Comm Coll IACCC 85.00
6. Nebraska College of Tech. Agriculture NECTA 65.00
7. Northeast Community College NECC 60.00
7. University of Nebraska-Lincoln UNE 60.00
Men's All-around Points
1. Schuknecht, Chance Mitchell NAU 205.00
Women's All-around Points
1. Lien, Jena Ann NAU 330.00
2. Hemphill, Jessica Jean NAU 315.00
3. Murray, Jacquelyn Lerae SDSU 285.00
4. Marone, Krystal Kay NAU 70.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Heidler, Oscar John NAU 146.0
2. Schmidt, Charles Morris BLKHIL 144.0
3. Dolezal, Justin Wade NDSU 111.0
4. Longbrake, Jay James NAU 52.0
Bareback Riding Time/Score
1. Gunderson, Joseph Russell SDSU 149.0
2. Forster, Zane Michael DICKSN 138.0
3. Dunford, Lee Thomas DICKSN 139.0
4. Easton, Dustin Alan NECTA 116.0
4. Janis, Austin Boyd MTI 72.0
6. Smith, Jakob Paul BLKHIL 69.0
7. Smith, Benjamin Lynn SDSU 68.0
Bull Riding Time/Score
1. VanTienhoven, David DICKSN 71.0
2. Zimmerman, Joshua Dean MTI 63.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Kjerstad, Dillon R SDSU 25.9
2. Carson, Chase Rand DICKSN 28.1
3. Baade, Branden Charles UNE 27.8
4. Harris, Turner Knut DICKSN 29.7
5. Schuknecht, Chance Mitchell NAU 30.6
5. Denbow, Michael Joseph DICKSN 31.2
7. Smith, Kyle Francis DICKSN 14.2
8. Treeby, Rex D SDSU 14.6
Steer Wrestling Time/Score
1. Guy, Nick Jack NAU 8.4
2. Kvistad, Tait Joseph SDSU 9.5
3. Lingemann, Chase Joseph SDSU 9.8
4. Hamilton, Casey Joe IACCC 10.4
5. Stoltenberg, Bryce A NECC 13.1
6. Sutton, Brent James SDSU 16.0
7. Taylor, Wade Richard SDSU 19.3
Team Roping Header Time/Score
1. Schuknecht, Chance Mitchell NAU 18.3
2. Brown, Benjemin James NAU 22.6
3. Coulter, Nicholas James IACCC 26.9
4. Coppage, Levi Jerald IACCC 28.6
5. Toupal, Rusty Taylor SDSU 28.0
6. Newtson, Ray Wayne NECC 27.4
7. Benson, Rowdy James DICKSN 8.3
8. Hatter, Wyatt W BLKHIL 33.3
9. Wyckoff, Dustin Lee NECC 15.7
Team Roping Heeler Time/Score
1. Hemphill, Jessica Jean NAU 18.3
2. Baum, Timothy Wayne UNE 22.6
3. Lewis, Tanner Dolan IACCC 26.9
4. Thompson, Daniel Thomas IACCC 28.6
5. Schaefer, Dustin Gene SDSU 28.0
6. Schwager, Kody William NECTA 27.4
7. Longbrake, Kirby James DICKSN 8.3
8. Olson, LaRue Clifford BLKHIL 33.3
9. Johnson, Parker Wayne NECC 15.7
Barrel Racing Time/Score
1. Lien, Jena Ann NAU 28.06
2. Minow, Krista Alane NAU 28.15
3. Loiseau, Lindsey Lee SDSU 28.40
4. Holmes, Amy Louise IACCC 28.52
5. Shelton, Crystal Gail NECC 29.70
5. Anderson, Rachel Michelle UNE 28.57
7. Marone, Krystal Kay NAU 28.66
7. Kochie, Adriane Marie UWIPV 28.71
Breakaway Roping Time/Score
1. Murray, Jacquelyn Lerae SDSU 6.1
2. Hemphill, Jessica Jean NAU 7.5
3. Cowan, Cheryl Jane BLKHIL 17.8
4. Sheridan, Breanna SDSU 20.3
5. Goad, Cheyene Nichole IACCC 21.6
6. Sebastian, Codi Beth DICKSN 3.9
7. Dell, Amber Rae SDSU 4.4
Goat Tying Time/Score
1. Lien, Jena Ann NAU 14.1
2. Brown, Brittany Jolene DICKSN 14.6
3. Murray, Jacquelyn Lerae SDSU 15.2
4. Painter, Jessica Jo NAU 14.8
5. King, Hannah Lee NECTA 15.2
6. Marone, Krystal Kay NAU 7.0
7. Baltzer, Leah Christine NAU 16.3
8. Busch, Jennifer Ann IACCC 16.9
 
Posted in: rodeo