23

September 23, 2009

Spearfish, S.D. – Black Hills State University and the Yellow Jacket Foundation hosted the Second Annual Yellow Jacket 5K/10K Run on Sunday, Sept. 20 to cap off Swarm Week festivities.  The event raised nearly $1,000 for scholarships to Black Hills State student-athletes.

The overall winners for the 5K race were Jordan Houdek for the men’s side and Alana Fatula for the women.  The overall men’s winner in the 10K was Phil Fatula and Priscilla Romkema was the overall winner in the 10K women’s division.

For more information about Black Hills State Athletics and the Yellow Jacket Foundation, visit www.BHSU.edu.

Go Yellow Jackets!

Second Annual Yellow Jacket Run Results

5K Overall

Women

Alana Fatula 23:46.68
Ashley Berg 25:54.16
Nita Jardee 27:55.52
Krista Gleiforst 27:57.47
Amy Haas 28:38.22
April Johnson 29:04.86
Monique Manley 29:05.49
Shannon Stores 29:29.84
Kay Christianson 32:55.30
Rebecca Pedersen 32:58.89
Roxanne Lewis 33:21.45
Gloria Shields 35:17.24
Helen Usera 37:37.16
Ann Rutkowski 43:28.60
Marian Alderman 43:29.90
Barbara Cummings Walk
Lois Northrup Walk
Linda Hughes Walk
Claudia Little Walk

Men
Jordan Houdek 22:15.43
Fred Romkema 23:20.13
Marc Morgan 27:43.60
Glen Christianson 29:49.02
Mike Besso 33:33.75
Tom Shields 33:39.60
Jack Frandsen 38:54.31

5K Age Division Winners

Men 15 & Under
Jordan Houdek

Women 16-19
Alana Fatula

Women 20-29
Ashley Berg
Krista Gleiforst
April Johnson
Monique Manley
Shannon Stores

Women 30-39
Amy Haas
Helen Usera

Men 30-39
Marc Morgan

Women 40-49
Nita Jardee
Rebecca Pedersen
Roxanne Lewis
Ann Rutkowski

Women 50-59
Gloria Shields
Marian Alderman

Men 50-59
Mike Besso
Tom Shields

Women 60-69
Kay Christianson
Lois Northrup
Claudia Little

Men 60-69
Fred Romkema
Glen Christianson

Women 70-79
Barbara Cummings
Linda Hughes

Men 70-79
Jack Frandsen

10K Overall

Women
Priscilla Romkema 43:55.95
Tracie Juby 52:36.57
Jody Dirks 53:53.77
Marcy McDaniels 59:02.91
Chris Davis 59:06.37
Susie Pratt 59:49.32
Gayla Williams 1:03:46.75
Mary Husemann 1:17:09.16
Roberta Parker 1:19:36.15

Men
Phil Fatula 43:55.95
Deaver Traywick 50:33.34
Wayne Alderman 58:34.79
Loren Garcia 58:36.59

10K Age Division Winners

Women 20-29
Jody Dirks
Susie Pratt

Women 30-39
Marcy McDaniels
Mary Husemann

Men 30-39
Deaver Traywick
Loren Garcia

Women 40-49
Tracie Juby

Men 40-49
Phil Fatula
Wayne Alderman

Women 50-59
Priscilla Romkema
Chris Davis
Gayla Williams

Women 70-79
Roberta Parker