BHSU News & Events

BHSU graduates encouraged to become productive global citizens

 
 Thousands of family, friends, faculty and staff packed into the Donald E. Young Sports and Fitness Center for the recent Black Hills State University's 165th Commencement Ceremony.
 
 Dr. Emilia Boeschen, assistant professor of psychology, leads graduates in during the 165th BHSU Commencement Ceremony.
Thousands of family, friends, faculty, and staff packed into the Donald E. Young Sports and Fitness Center recently to wish good luck to the more than 400 Black Hills State University graduates awarded master, bachelor and associate degrees during the 165th Commencement Ceremony.

“All of us look forward to watching your careers advance,” said BHSU President Kay Schallenkamp. “As you move into your careers as global citizens seek not only to be understood but seek to understand.”

Out of the more than 400 BHSU graduates, there were 34 Native American students who were awarded master, bachelor and associate degrees, the highest number in the University’s history. The graduating class also included international students from Peru, Viet Nam, Korea, Japan and Sweden.

Dr. John Alsup BHSU professor of mathematics and faculty senate president, gave the keynote address encouraging students to live life to the fullest and be thankful for what they have. “Life is an adventure and full of opportunities. Life is rich,” he said. “What you have to look forward to is amazing.”  

All graduates are listed below by hometown or current residence. Degrees are indicated by the following: MS, master of science; BA, bachelor of arts; BS, bachelor of science; BSED, bachelor of science in education; AA, associate of arts; AS, associate of science.

Bachelor degree candidates who graduated with honors are noted by the following designations: cum laude, grade point average(GPA) 3.5 to 3.699; magna cum laude, GPA of 3.7 to 3.899; and summa cum laude, GPA of 3.9 or higher. Associate degree candidates who graduated with honors are noted by the following designations: with honor, GPA of 3.5 to 3.699; with high honor, GPA of 3.7 to 3.899; and with highest honor, GPA of 3.9 or higher.  

Celisity Cadotte, MS, Curriculum and Instruction, Aberdeen       

Heather Weisser, BS, Biology, Aberdeen              

Byram Nash, Magna Cum Laude, BS, Exercise Science, Aberdeen             

Casie Hardin, BGS, General Studies, Abilene, Texas

Taylor Degen, BS, Psychology, Alexandria            

Brooke Erickson, MS, Strategic Leadership, Alexandria, Minn.

Matthew Lane, BS, Business Administration-Management, Alvin, Texas               

Melinda Brecker, MED, Reading, Douglas, Wyo.

Amber Forshee, BS, Corporate Communication, Anchorage, Alaska

Mallory Moon, BS, American Indian Studies, Annandale, Minn.

Rebecca Griffin, BSED, Elementary Education, Antigo, Wisc.        

Ellinor, Nordstrom, BS, Corporate Communication, Arsta, Stockholm, Sweden

Nicole DeJong, Summa Cum Laude, BSED, Science Education, Avon

Thomas Taylor, BS, Business Administration-Human Resource Management, Bay City, Mich.      

Meagan Halvorson, BS, Business Administration-Economics & Finance, Belgrade, Mont.

Karen Schlekeway, MS, Curriculum and Instruction, Belle Fourche

Eric Mednansky, BS, Industrial Technology-Construction Technology, Belle Fourche

Michael Mednansky, BS , Business Administration-Economics & Finance, Belle Fourche  

Kelli Moller, BS, Biology, Belle Fourche  

Cortney Andersh, BS, Exercise Science, Belle Fourche    

Cade Kling, Magna Cum Laude, BS, Exercise Science, Belle Fourche

Christine Mart, BSED, Elementary Education, Belle Fourche         

Seth Courtney, BS, Graphic Design/Communications, Belle Fourche        

Gail Gabriel, BS,Art, Belle Fourche

Robin Nakajima, Cum Laude, BSED, Music Education, Belle Fourche

Amanda Dennis, BS, Business Administration-Accounting, Management, Black Hawk        

Rachel Green, BS, Business Administration-Management, Black Hawk   

Diane Grimme, BS, Business Administration-Management, Accounting, Black Hawk        

Angela Peterson, BS, Psychology, Sociology, Black Hawk               

Lynn Kendall, BS, Political Science, Black Hawk   

Staci Miller, MED, Reading, Box Elder

Cheryl Breyfogle, BS, Human Services, Box Elder              

Bernadette Holyoke, BS, Psychology, Box Elder

Mallory Ballinger, Magna Cum Laude, BS, Biology, Brandon         

Victoria Wilsey, BSED, Special Education, Early Childhood/Special Education, Brandon     

Amanda Runia, Cum Laude, BS, Business Administration- Accounting, Management, Brookings 

Katelynn Gordon, AS, Applied Health Sciences, Brookings

Joey Painter, Cum Laude, BS, Business Administration-Marketing, Buffalo

Mackenzie Sperle, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Special Education, Buffalo

Taylor Brown, BS, Corporate Communication, Buffalo    

Kimberly Powell, Cum Laude, BS, Corporate Communication, Buffalo     

Brittany Snyder, BS, Human Services, Buffalo, Wyo.

James Keisel, BS, Mathematics, Burleson, Texas

Fawn Frost, BS, American Indian Studies, Camas, Wash.

Jordan Johnson, BS, Business Administration-Economics & Finance, Canton        

Jennifer Walthers, MS, Curriculum and Instruction, Casper, Wyo.

Rachel Winckler, MS, Curriculum and Instruction, Casper, Wyo.

Muriah Kalblinger, BS, Business Administration-Accounting, Casper, Wyo.

Starla Eleson-Borges, MS, Strategic Leadership, Chadron, Neb.

Tia Ferguson, BS, Business Administration-Marketing, Management, Chadron, Neb.

Brittani Harris, BS, Human Services, Sociology, Chamberlain        

Kathleen Swanson, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality Management, Cheyenne, Wyo.

Corey Wheeler, BSED, Physical Education, Cheyenne, Wyo.

Laine Parish, BSED, English, Cheyenne, Wyo.

Masato Nakamura, BGS, General Studies, Chiba City, Japan

Brandi Holmes, BS, Business Administration-Marketing, Cody, Wyo.

Amanda Ferguson, BS, Human Services, Sociology, Cody, Wyo.

Lynn Akerson, BS, History, Cody, Wyo.

Candace Patmore, Summa Cum Laude, BSED, Mathematics, Colome      

Autumn Sanderson, Magna Cum Laude, BS, Psychology, Sociology, Conde          

Sara Koch, BS, Business Administration-Human Resource Management, Economics & Finance, Custer    

Amylee Caffee, Magna Cum Laude, BS, English, Custer 

Blake Caffee, Magna Cum Laude, BS, English, Custer      

Trinity Conrad,  BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Deadwood             

Thomas Anderson, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Deadwood             

Valerie Sandidge, BS, Human Services, Sociology, Deadwood

Mesha Larson,  BSED, Mathematics, Deadwood               

Brittney Seitz, BS, Speech Communications, Deadwood

Chelsea Hiles, Cum Laude BS, Human Services, DeSmet

Katie Senn, BSED, Special Education, Dickinson, N.D.

Katelyn Walton, BS, Mass Communications, Graphic Design/Communications, Dickinson, N.D.

Joseph Wald, AS, Industrial Technology , Dickinson, N.D.

Blake Richendifer, MBA, Applied Management, Douglas, Wyo.

Caleb Spence, BS, Business Administration-Economics & Finance Douglas, Wyo.

Michelle Boner, BSED, Elementary Education, Douglas, Wyo.

Scott Boner, BSED, Physical Education, Mathematics, Douglas, Wyo.       

Riley Haefele, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Douglas, Wyo.

Drew Hodgs, BSED, Physical Education, Douglas, Wyo.

Matthew Maidl, Cum Laude, BSED, Physical Education, Special Education, Douglas, Wyo.

Amanda Benson, MS, Curriculum and Instruction, Eagle Butte   

Cheryl DuPris, BS, Business Administration - Accounting, Marketing, Management, Eagle Butte

Cain Atkinson, BSED, Physical Education, Evanston, Wyo.

Ryan Palmer, BS, Exercise Science, Faith               

Jaci Hellekson, BGS, General Studies, Faith         

Taylor Shoemaker, BSED, Mathematics, Faith    

Alexa Pharis, AS, Tourism & Hospitality, Fort Pierre          

SammieTaylor, BS, History, Art, Fort Thompson               

Adam Poeppel, BS, Business Administration-Marketing , Gettysburg      

Jessica Dell, MED, Reading, Gillette, Wyo.

Patsy Gray, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.

Lisa Mattson-Ward, MED, Reading, Gillette, Wyo."

Jodi Mills, MS, Curriculum and Instruction, Gillette, Wyo.

Nicole Mullen, MED, Reading, Gillette, Wyo.      

Abbey Field, BSED, Elementary Education, Gillette, Wyo.             

Sydney Hettinger, BSED, Elementary Education, Early Childhood/Special Education, Gillette, Wyo.

Gina Michael, BSED, Elementary Education Gillette, Wyo.

Cindy Oedekoven, BSED, Special Education, Gillette, Wyo.

Courtney Rye, BSED, Elementary Education, Gillette, Wyo.

Cody Smith, BS, Exercise Science, Gillette, Wyo.

Kathleen McDougall, BSED, Vocal Music, Gillette, Wyo.

Dana Miller, BSED, Art, Gillette, Wyo.

Kristine Mothershead, BS, Industrial Technology-Construction Technology, Glendive, Mont.

Jaclyn Flynn, Cum Laude, BSED, Education, Glenrock, Wyo.

Janelle Soring, BS, Biology, Grand Rapids, Minn.

Karly Ackerman, BS, Mass Communications, Graphic Design/Communications, Grand Rapids, Minn.

Hannah Remington, BS, Professional Accountancy, Groton

Van Anh Nguyen, BS, Business Administration-Economics & Finance, Hanoi, Vietnam

Veronica Ravnaas, BS, Professional Accountancy, Harrold

Andrew Thomas, MS, Strategic Leadership, Henderson, Nev.     

Zachary Wager, AA, General Studies, Hermosa  

Kristi Ryan, BSED, Elementary Education, Highmore         

Frances Linn, MS, Curriculum and Instruction, Hill City     

Lauren Lund, Cum Laude, BS, Psychology, Sociology, Hot Springs              

Rebecca Wasserburger, BSED, Elementary Education, Hot Springs

Katherine Hunzeker, BS, Mass Communications, Hot Springs      

Lacy Kaiser, BS, Cum Laude, Special Education, Early Childhood/Special Education, Hoven             

Anna Letellier, Summa Cum Laude, BSED, Elementary Education, Special Education, Hulett, Wyo.

Tiffany Loghry, BSED, Special Education, Huntsville, Ark.

Courtney, Dickson, BS, Exercise Science, Huron

Stephanie Gartner, BS, Psychology, Sociology, Interior  

Grant Steward, Cum Laude, BS, Business Administration-Management, Ironton, Minn.

Danette Bauman, Magna Cum Laud, BSED, Elementary Education, Isabel              

Ashley Schofield, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Kadoka

Frances Davis, BGS, General Studies, Kadoka     

Josh Barta, BS, Business Administration-Marketing, Management, Laurel, Mont.

Jared Mack, BS, Business Administration-Marketing, Lead

Savhannah Williams, Cum Laude, BS, Professional Accountancy, Business Administration-Economics & Finance, Lead     

Michelle Buchanan, BS, Psychology, Lead            

Tracy Sigdestad, BS, Outdoor Education, Lead    

Levi Church, BS, Mass Communications, Lead    

Breanna Emmert, BSED, Mathematics, Lead

Delretta Halvorson, Magna Cum Laude, BSED, Art, Lemmon       

Rachel Juelfs, BGS, General Studies, Lemmon   

Aaron Montgomery, BS, Business Administration-Management, Lennox              

Benjamin Wilsey, BS, Human Services, Sociology, American Indian Studies, Lennox

Annabella Vega Mac Rae, BS, Psychology, Lima 

Patricia Heinz, BSED, Elementary Education, Lingle, Wyo.

Katie Gregg, MS, Curriculum and Instruction, Marshall, Minn.

Sasha White, BGS, General Studies, Martin         

Andrew Butterfield, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Miles City, Mont.

Veronica Murray, BS, Business Administration-Human Resource Management, Mobile, Ala.

Megan Steiger, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Special Education, Early Childhood/Special Education, Mobridge           

Angel Fenner, BSED, Elementary Education. Moorcroft, Wyo.    

Brittany Griffith, Magna Cum Laude, BS, Exercise Science, Moorcroft, Wyo.

Erica Uhlir, Magna Cum Laude, BS, Professional Accountancy, Murdo

Laura Turner, MED, Reading, Newcastle, Wyo.

Dylan Laney, BS, Outdoor Education, Oak Park, Ill.

Alana Gross, Cum Laude, BS, Business Administration-Management, Onida        

Kylee Lamb, BS, Biology, Onida 

Alyssa Colson, BS, Human Services, Onida           

Raesha Ray, BS, Outdoor Education, Biology, Pagosa Springs, Colo.          

Erin Jensen, BS, Environmental Physical Science, Piedmont

Holly Frey, BS, Exercise Science, Piedmont          

Jeremy Marsh, BS, Environmental Physical Science, Pierre           

Aaron Trimble, BS, Business Administration-Management, Pierre

Bryan Adams, BSED, Science Education, Pierre  

Thomas Butler, BS, Psychology, Pierre   

Mathias Dosch, BS, Psychology, Sociology, Pierre             

Sarah Fry, BS, Human Services, Sociology, Pierre              

Jaclyn Olson, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Early Childhood/Special Education, Pierre             

Devin Rounds, BS, Outdoor Education, Pierre    

Kelsey Wilson, BSED, Elementary Education, Early Childhood/Special Education, Pierre  

Rilda Means, BS, Political Science, American Indian Studies, Pine Ridge  

Ronald  Kills Warrior, MS, Strategic Leadership, Porcupine

Devin Lynn, Magna Cum Laude, BS, Mass Communications, Powell, Wyo.

Andrew Thayer, Magna Cum Laude, BS, Psychology, Ranchester, Wyo.

Bethany Lundin, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City

Sara Sherman, MS, Curriculum and Instruction, Rapid City

David Adelman, BS, Cum Laude, Professional Accountancy, Rapid City     

Brittany Baker, Brittany, BS, Business Administration-Economics & Finance, Management, Rapid City

Cole Benne, BS, Business Administration-Management, Rapid City

Dayna Boesen, BS, Biology, Rapid City   

Scott Caesar, BATS, General Supervision, Rapid City        

Curtis Coomes, BS, Business Administration-Management, Rapid City

Joseph Davis, BS, Industrial Technology-Construction Technology, Rapid City

Luke Enos, BS, Business Administration-Management, Rapid City             

Jacob Fritz, BS, Environmental Physical Science, Rapid City

Paul Gates, BS, Business Administration-Management, Rapid City

Quentin Geddes, BS, Industrial Technology-Construction Technology, Rapid City              

Tyler Grimm, BS, Business Administration-Management, Rapid City

Travis Jordan, BS, Business Administration-Management, Rapid City         

Emilie Leahy, BS, Biology, Rapid City       

Nicole Lemley, BS, Business Administration-Accounting, Rapid City

Janine LeRoy, BS, Biology, Rapid City      

Janis Loveday, BS, Business Administration-Accounting, Rapid City          

Rachel Pauly, Rachel, BS, Professional Accountancy, Business Administration-Management, Rapid City  

Daniel Quilt, BATS, College of Business & Natural Sciences, General Supervision, Rapid City

David Roland, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality Management, Rapid City

Benjamin Sternhagen, BS, Business Administration-Management, Rapid City     

Logan Uhrig, BS, Business Administration-Economics & Finance, Rapid City

Hana Yu, BS, Business Administration-Management, Rapid City 

Luke Afa, BS, Psychology, Sociology, Rapid City 

Patrick Allard, BS, Psychology, Sociology, Rapid City

Tracy Bingaman, BSED, Elementary Education, Rapid City

Erin Bossen, BS , Human Services, Rapid City      

Rikki Burgess, BS, Human Services, Sociology, Rapid City               

Jessica Clausen, BS, Sociology, Rapid City

Morgan Dixon, Summa Cum Laude, BS, Psychology, Rapid City  

Rebecca Egemo, BSED, Elementary Education, Rapid City             

Megan  Faoiz, BSED, Elementary Education, Rapid City   

Shannon Fish, BSED, Elementary Education, Rapid City  

Tammy Fogle, BS, Human Services, Sociology, Rapid City              

Kelly Folsom, BS, Human Services, Rapid City     

Kevin Francis, Summa Cum Laude, BS, Psychology, Rapid City     

Kori Hague, Magna Cum Laude, BS, Psychology, Rapid City          

Jessica Higgins, BSED, Elementary Education, Special Education, Early Childhood/Special Education, Rapid City

Heather Hilgemeier, Cum Laude, BS, Human Services, Rapid City              

Trinda Holso, BSED, Elementary Education, Rapid City    

Scott Hybertson, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Rapid City    

Paul Jamison, BSED, Science Education, Rapid City

Megan Jetson, BS, Psychology, Rapid City           

Nicole Jurgensen, BS, Psychology, Rapid City      

Eirik Kettering, BSED, Elementary Education, Rapid City 

Robert Luedtke, BS, Human Services, Sociology, Rapid City

Nicholas McGeehon, BSED, Elementary Education, Rapid City    

Alicia McNeary, BS, Human Services, Rapid City 

Joseph Merrick, BS, Human Services, Rapid City

Maritza Muñoz, BS, Psychology, Sociology, Rapid City     

Susannah Park, Summa Cum Laude, BS, Psychology, Rapid City

Jessica Paulin, BS, Human Services, Rapid City    

Reed Rice, BS, Exercise Science, Rapid City          

Michelle Slanina, BS, Human Services, Sociology, Rapid City

Daniel Snoozy, BS, Psychology, Rapid City            

Brittney Squires, BSED, Elementary Education, Special Education, Rapid City

Elizabeth Stewart, Summa Cum Laude, BSED, Elementary Education, Special Education, Early Childhood/Special Education, Rapid City           

Matthew Sturlaugson, BSED, Elementary Education, Rapid City 

Jade Thoemke,Cum Laude, BSED, Elementary Education, Special Education, Rapid City 

Danielle Tveter, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Special Education, Rapid City

David Arredondo, BS, Mass Communications, Rapid City               

Aric Bakeberg, BS, Mass Communications, Rapid City

Hayley  Brooks, BS, History, Rapid City   

Codie Broome, BS, Political Science, Human Services, Sociology, Rapid City

Shawna Byrd, Magna Cum Laude, BGS, General Studies, Rapid City

Allison Corbin, BGS, General Studies, Rapid City

Evan Deaver, BGS, General Studies, Rapid City  

Jonathan Elm, BGS, General Studies, Rapid City

Julie Farrell, BS, Corporate Communication, Rapid City   

Denice Fowler, BSED, Art, Special Education, Rapid City 

Joseph Gaffney, Magna Cum Laude, BS, Art, Rapid City 

Nicholaus Glassner, BS, Political Science, Rapid City

Jesse Glover, BS, Sociology, Art, Rapid City

Kimberly Henderson, BGS, General Studies, Rapid City  

Shantel Herman, BSED, History, Rapid City          

Kerri Huckins, BS, Mass Communications, Rapid City       

Matthew McDonald, BS, Political Science, Rapid City

Andrew Paulin, BS, Mass Communications, Rapid City    

Brianna Pesek, BS, Mass Communications, Rapid City     

Angelica Piette, BS, Art, Rapid City          

Kenneth Potvin, BGS, General Studies, Rapid City            

Rebecca Rodriguez, BS, History, Political Science, Rapid City

Alex Spencer, BS, Graphic Design/Communications, Mass Communications, Rapid City  

Elizabeth Strong, BSED, Mathematics, Rapid City              

Vanessa Ehlis, AS, Applied Health Sciences, Rapid City   

Denise Keiper, AS Industrial Technology, Rapid City

Angelina  Kuyper, AS, Applied Health Sciences, Rapid City            

Kasha Mead, AA, General Studies, Rapid City     

Brittney Mills, AS, Applied Health Sciences, Rapid City    

Kerry Nilson, MS, Strategic Leadership, Rapid City

David Rodarte, AA, General Studies, Rapid City 

Diana Smith, AA, General Studies, Rapid City

Joshua Thurmes, With Highest Honor, AS, Rapid City      

Kendra Veil, AS, Paraprofessional Education, Rapid City

Erin Wipf, AS, Applied Health Sciences, Rapid City            

Christine Bubac, MS, Integrative Genomics, Rapid City  

Wesley Brown, MS, Strategic Leadership, Rapid City

Amanda Cline, MS, Strategic Leadership Rapid City          

Scott Muir, BSED, History, Rawlins, Wyo.

Andrew Aker, BS, Exercise Science, Owl

Chance Lachowitzer, Summa Cum Laude, BS, Speech Communications, English, Reeder, N.D.

Brock Mickelsen, BS, Mass Communications, Riverton, Wyo.

Olivia Wing BS, Human Services, Sociology, Rochester, Minn.

Zachary Cottrell, BGS, General Studies, Rock Springs, Wyo.

Samantha Brush, BS, Composite Chemistry, Rosholt

Darrin Eichacker, MS, Strategic Leadership, Salem                            

Taylor Schneringer, BS, Exercise Science, San Angelo, Texas

Heather Burton, BSED, Early Childhood/Special Education, Scottsbluff, Neb.

Brooke McLellan, BSED, Elementary Education, Special Education Scottsbluff, Neb.

Ariel Bailey, BGS, General Studies, Sheridan, Ore.

Sharlyn Peterson, MED, Reading, Sheridan, Wyo.

Robert Johnson, BS Business Administration-Management, Economics & Finance, Sheridan, Wyo.

Allison Anvik, BSED, Elementary Education, Sidney, Mont.

Ashley Benz, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls              

Melissa Sautner-Schott, MS, Curriculum and Instruction, Sioux Falls        

Dana Stockland, MS, Strategic Leadership, Sioux Falls     

Jason Thomson, MS, Strategic Leadership, Sioux Falls    

Alex Faini, BS, Business Administration-Management, Sioux Falls             

Calvin Freed, BS, Accountancy, Sioux Falls            

Tessa Highstrom, BS, Outdoor Education, Biology, Sioux Falls

Samantha Olson, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Sioux Falls    

Rebecca Gage, BS, Mass Communications, Sisseton

Tammera Bourne, MED, Reading, Spearfish

Katie Sue Braun, BS, Business Administration-Management, Spearfish  

Kyler DeMinck, BS, Industrial Technology-Construction Technology, Spearfish   

Elise Foltz, Magna Cum Laude, BS, Professional Accountancy, Spearfish

Hara Goo, BS, Biology, Spearfish              

John Hartl, BS, Business Administration-Accounting, Management, Spearfish     

Elisabeth Hoffman, BS, Professional Accountancy, Spearfish       

Chantelle Janke, BS, Business Administration-Marketing, Management, Entrepreneurial Studies, Spearfish        

Jesse Karn, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Spearfish

Lex Kinghorn, BS, Business Administration-Management, Spearfish

Brandy Tabor, BS, Biology, Spearfish      

Wei Da  Tan, BS, Business Administration-Economics & Finance, Spearfish

Nicole Wolff, Cum Laude, BS, Business Administration-Management, Spearfish

Sarah Zimmerman, BS, Biology, Spearfish            

Alicia Anderson, Cum Laude, BS, Human Services, Sociology, Spearfish

Ryan Brockley, BS, Exercise Science, Spearfish   

Joseph Brown, BS, Exercise Science, Spearfish  

Jan Burshek, Cum Laude, BSED, Special Education, Spearfish      

Troy Buth, BS, Human Services, Sociology, Spearfish       

Jessica Cowan, BS, Sociology, Human Services, Spearfish              

Ashley Custis, BSED, Special Education, Spearfish

Jeremy Elsom, BSED, Math & Science Education, Spearfish

Alisha Fahey, BSED, Elementary Education, Spearfish     

Brittany Hausmann, BSED, Elementary Education, Spearfish

Allen Hemeyer, BSED, Special Education, Spearfish         

Amber Jones, BS, Human Services, Sociology, Spearfish

Sharon Knutson, BSED, Elementary Education, Spearfish              

Lisa Laudanskas, BS, Sociology, Psychology, Spearfish

Craig Leavitt, BSED, Special Education, Spearfish               

Cortney Mistelski, BSED, Elementary Education, Spearfish           

Gabriel Raab, Cum Laude, BS, Sociology, Spearfish

Paula Sorcic, BS, Human Services, Sociology, Spearfish   

Kyle Wagner, BS, Sociology, Spearfish   

John Walker, BS, Human Services, Sociology, Spearfish  

Jolene Wetz, BS, Human Services, Sociology, Spearfish  

Nicholas Grütter, BSED, English, Spearfish

Samantha Heltibridle, BS, Art, Spearfish               

Steven Hohenthaner, BS, English, Spearfish

Aaron Johnson, BS, Mathematics, Spearfish

Miranda Kruse, BS, Speech Communications, Mass Communications, Spearfish

Joshua Larson, BS, Mass Communications, Spearfish

Joshua Maxwell, BS, Mass Communications, Spearfish  

Daniel Merchen, BS, Corporate Communication, Spearfish

Cameron Nelson, BS, History, Spearfish

Jennifer Netterberg, BGS, General Studies, Spearfish    

Randall Reed, BS, Mass Communications, Spearfish        

JoBeth Sack, BGS, General Studies, Spearfish

Joseph Samuelson, BSED, Composite Social Science, Spearfish  

Lisa Simmons, BS, Mass Communications, Spearfish

Colleen Spear, BS, Art, Spearfish              

Lindsay Stephens, Cum Laude, BA, English, Spearfish     

Thomas Stulken, BS, English, Spearfish  

Sydney Tetrault, Cum Laude, BS, Mass Communications, Spearfish

Kaylee Tschetter, BS, English, Spearfish

Tyson Almanza, AA, General Studies, Spearfish

Toni Richards, AA, General Studies, Spearfish    

Nicholas Hansen, MBA, Applied Management, Spearfish

Dale Riddle, MS, Strategic Leadership, Springville, Utah

Chantelle Whipple, Magna Cum Laude, BA, Spanish, St. Paul, Neb.

Joseph Guttierez, MS, Strategic Leadership, Sturgis

Megan Jones, MED, Reading, Sturgis     

Kelsey Prosser Tieszen, MS, Integrative Genomics, Sturgis

Velvet Ketelsen, BS, Biology, Sturgis

Amanda Tronnes, BS, Biology, Sturgis    

Todd Tysdal, BS, Business Administration-Management, Sturgis               

Kayla Casteel, BS, Exercise Science, Sturgis          

Michael Dragseth, BSED, Elementary Education, Sturgis

Christina Fischer, BS, Psychology, Sociology, Sturgis        

Jordyn Johnson, BS, Exercise Science, Sturgis

Mariah Russell-Crane, BSED, Elementary Education, Sturgis

Brandi Schneider, BSED, Elementary Education, Sturgis

Michael Skidmore, Magna Cum Laude, BSED, Elementary Education, Sturgis       

Elizabeth Johnson, BSED, English, Sturgis              

Justin Regan, BS, Corporate Communication, Sturgis      

Nolan Schneider, BA, Spanish, Sturgis    

Ciarra Martin, AA, General Studies, Sturgis

Emily Scholz, AA, General Studies, Sturgis

Christopher Rendon, BS, Industrial Technology-Advanced, Summerset 

Darcy Croell, MED, Reading, Sundance  

Roni Ackerman, BS, Business Administration-Accounting, Sundance, Wyo.

Sean Fowlkes, BS, Business Administration-Tourism & Hospitality Sundance, Wyo.

James Williamson, BS, Business Administration-Management, Sundance, Wyo.

Ray Moore, Cum Laude, BSED, Physical Education Sundance, Wyo.          

Melissa Rogers, BSED, English, Speech Communications, Timber Lake    

Ryan Allen, BGS, General Studies, Torrington, Wyo.

Brittany Weber, BS, Outdoor Education, Tyndall               

Kayla Spring, BS, Psychology, Union Center

Michael Oberle, Magna Cum Laude, BS, Biology, Vermillion

Bobbi Rans-Kennedy, BSED, Special Education, Early Childhood/Special Education, Vivian             

Victoria Cuka, BS, Business Administration-Economics & Finance, Wagner

Erin Curran, Summa Cum Laude, BS, Exercise Science, Wahoo, Neb.

Samantha Nelson, Magna Cum Laude, BS, Biology, Wall

Shelby Johnson, Cum Laude, BS, Psychology, Wall

Muriel Kjerstad, BSED, Elementary Education, Wall         

Aubrey Williams, BS, Human Services, Wall         

Carmen Moschell, With Honor, AS, Tourism & Hospitality, Wall  

Francey McOwen-Standart, BS, Human Services, Waverly, Iowa

Katie Manning, BSED, Elementary Education, Wessington Springs

Rebecca Stone, MED, Reading, Wheatland, Wyo.

Kellan Anderson, BS, Exercise Science, Wheatland, Wyo.             

Darbi Yost, With High Honor, AS, Applied Health Sciences, Wheatland, Wyo.

Teri Bauerly, MS, Curriculum and Instruction, Whitewood

Markus Heinrich, BS, Business Administration-Entrepreneurial Studies, Marketing, Whitewood 

Karen Berger, BS, Outdoor Education, Whitewood

Amanda Davis, BS, Outdoor Education, Whitewood        

Sarah Holt, MS,Strategic Leadership, Windom, Minn.

Alan Enderson, BS, Outdoor Education, Windom, Minn.

Keighton Hatten, BS, Mass Communications, Windsor, Colo.

Karlee Laber, Cum Laude, BS, Professional Accountancy, Winner              

Mitchell DeMers, BS, Exercise Science, Winner 

Paige Haukaas, BSED, Elementary Education, Winner     

Jesse Shelbourn, BS, Mass Communications, Corporate Communication, Winner             

Alexandra Huntington, BS, Exercise Science, Woodland Park, Colo.          

Kari Barr, BSED, Business Education, Worland, Wyo.

Kaila Kaufmann, BSED, Elementary Education, Wray, Colo.

Megan Sage, Cum Laude, BSED, Elementary Education, Yankton               

Tiffany Biegert, BS, Graphic Design/Communications, Mass Communications                                     

Daniel Janssen, AA, General Studies

Cristina Newton-Schlesselman, MS, Strategic Leadership             

Everett Strong, BA, English

Abby Wehner, BS, Mass Communications

Jeremy Wolf, AA, General Studies                          


Actions: E-mail | Permalink |

BHSU In the News

Black Hills State University faculty, staff, and students are transforming lives and making headlines with their achievements. See what BHSU is in the news for lately. Email CampusCurrents@bhsu.edu or call 605.642.6215 to share your news item.